Επέστρεψε από την «κόλαση» η Νάπολι (2-2), έμειναν στον… άσο Αϊντχόφεν και Σοσιεδάδ (2-2)

Η Νάπολι παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ με διαφορά δύο τερμάτων, κατάφερε να φύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας από την έδρα της Λέστερ (2-2), ενώ ισόπαλες ήρθαν και οι Αϊντχόφεν και Σοσιεδάδ (2-2).

Ματσάρα στο «King Power»! Η Λέστερ μπορεί να πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων, όμως η Νάπολι της χάλασε τα σχέδια και κατάφερε να φύγει από την Αγγλία με τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2).

Οι «αλεπούδες» παρότι έδειχναν να ελέγχουν την κατάσταση και να έχουν… κλειδώσει τη νίκη, «αυτοκτόνησαν»! Μόλις στο 9′ ο Πέρεθ άνοιξε το σκορ, ενώ στο 64′ ο Μπαρνς αύξησε τη διαφορά στα δύο τέρματα.

Ωστόσο, οι Ναπολιτάνοι δεν πέταξαν ποτέ λευκή πετσέτα και με… μπροστάρη τον Όσιμεν που βρήκε δις δίχτυα (69′, 87′) έφεραν το ματς στα ίσια και διαμόρφωσαν το τελικό 2-2.

Στην Ολλανδία, Αϊντχόφεν και Σοσιεδάδ… έκοψαν το καρπούζι στη μέση, καθώς ήρθαν ισόπαλες με 2-2 σε μια ματσάρα!

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 32ο λεπτό με τον Γκέτσε, όμως στη συνέχεια οι Βάσκοι έφτασαν στην ολική ανατροπή χάρη σε γκολ των Γιανουζάι (34′) και Ίσακ (39′).

Η ολλανδική ομάδα ωστόσο, κατάφερε να βρει το γκολ της ισοφάρισης στο 54ο λεπτό με τον Γκάκπο και να ξαναφέρει το ματς στα ίσια, διαμορφώνοντας το τελικό.