Ο Ελμάς «σκότωσε» τη Λέστερ και οδήγησε τη Νάπολι στα μπαράζ (3-2), συνεχίζει στο Europa League και η Σοσιεδάδ (3-0)

Η Νάπολι πανηγύρισε νίκη... χρυσάφι επί της Λέστερ σε ένα ματς θρίλερ με πρωταγωνιστή τον Ελίφ Ελμάς (3-2) και πήρε το εισιτήριο για τα μπαράζ του Europa League, ενώ η Σοσιεδάδ «καθάρισε» την Αϊντχόφεν (3-0) και συνεχίζει στη διοργάνωση.

Πρόκριση… θρίλερ για τη Νάπολι! Οι «παρτενοπέι» επικράτησαν της Λέστερ με 3-2 σε μια εκπληκτική αναμέτρηση και πέρασαν στα μπαράζ του Europa League, ενώ έστειλαν τις «αλεπούδες» στα μπαράζ του Europa Conference League.

Οι γηπεδούχοι πήραν νωρίς νωρίς το προβάδισμα με τον Ουνάς (4′) και μετά από 20 λεπτά πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων χάρη σε γκολ του απόλυτου πρωταγωνιστή του αγώνα, Ελμάς (24′).

Ωστόσο, οι Άγγλοι έφεραν το ματς στα ίσια μέσα σε 6 λεπτά, με τους Έβανς (27′) και Ντιούσμπερι-Χολ (33′), δείχνοντας πως δεν έχουν πρόθεση να… πετάξουν λευκή πετσέτα.

Ο Ελίφ Ελμάς όμως πήρε από το χέρι την ιταλική ομάδα και με δικό του γκολ στο 53ο λεπτό της χάρισε νίκη πρόκρισης!

Την ίδια ώρα, η Σοσιεδάδ ξέσπασε απέναντι στην Αϊντχόφεν και πήρε και αυτή το εισιτήριο για τα μπαράζ του Europa League. Δύο γκολ του Ογιαρθάμπαλ (43′, 62′) και ένα του Σόρλοθ (90+3′) κράτησαν τους Βάσκους στη διοργάνωση και έστειλαν την ολλανδική ομάδα στο Conference League.