«Άλωσε» το Ολίμπικο η Μπέτις (1-2) – Εύκολα η Άρσεναλ (3-0)

Στο ντέρμπι της βραδιάς στο Europa League η Μπέτις πανηγύρισε σπουδαία νίκη με 2-1 επί της Ρόμα στο «Ολίμπικο» χάρη στο τέρμα του Λουίς Ενρίκε στο 89'. Εύκολη επικράτηση για την Άρσεναλ με 3-0 στο Λονδίνο κόντρα στην Μπόντο/Γκλίμτ.

Μπέτις για… φίλημα. Η ομάδα του Μανουέλ Πελεγκρίνι κατάφερε να «αποδράση» με σπουδαίο διπλό από το «Ολίμπικο» με 2-1 κόντρα στην Ρόμα του Μουρίνιο, κάνοντας έτσι το 3Χ3 στον όμιλο, με αποτέλεσμα να είναι με το ένα πόδι στους «32» του Europa League.

Ένα ματς με αρκετή ένταση, σκληρά μαρκαρίσματα, αλλά και αποβολή. Αυτή του Ζανιόλο στο 90′.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν με τον Ντιμπάλα στο 34′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Ωστόσο οι Ισπανοί δεν το έβαλαν κάτω, φέρνοντας το ματς στα ίσα με τον Ροντρίγκεζ έξι λεπτά αργότερα, για να έρθει στην εκπνοή ο Ενρίκε να ολοκληρώσει την σπουδαία ανατροπή για την Μπέτις.

Η Άρσεναλ κατάφερε να ξεπεράσει εύκολα το εμπόδιο της Μπόντο/Γκλίμτ με 3-0. Ο Έντι Ενκετιά σκόραρε ξανά, όπως κάνει σχεδόν πάντα όποτε βρίσκεται στο βασικό σχήμα, ενώ τρία λεπτά αργότερα, στο 27ο λεπτό, ο Ρομπ Χόλντινγκ έγραψε το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι είχαν να επιδείξουν λίγα πράγματα και στο 2ο ημίχρονο ο Φάμπιο Βιέιρα από δημιουργός έγινε εκτελεστής διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.