Λουκέρνη-Γιουνγκ Μπόις 2-3

Η Λουκέρνη συνέχισε με ήττα στο Ελβετικό Πρωτάθλημα και πλέον περιμένει τον Ολυμπιακό για τη ρεβάνς του 4-0

Με δύο πρόσωπα παρουσιάστηκε η Λουκέρνη στην εντός έδρας ήττα με 3-2 από τη Γιουνγκ Μπόις.

Στο πρώτο ημίχρονο η προσεχής αντίπαλος του Ολυμπιακού ήταν πολύ κακή, με τη Γιουνγκ Μπόις να κυριαρχεί στον αγωνιστικό χώρο. Στο 24′ ο πρώην επιθετικός της Παρί Σεν Ζερμέν, Γκιγιόμ Οαρό, έκανε το 1-0 το οποίο ήταν και το σκορ για το πρώτο ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο απώλεσαν ευκαιρίες για να σκοράρουν ένα ή ακόμη και δύο γκολ παραπάνω.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως η Λουκέρνη εμφανίστηκε αρκετά βελτιωμένη και βρήκε την ισοφάριση με πέναλτι του Σούρπφ στο 67ο λεπτό. Όσο κι αν βελτιώθηκε επιθετικά η αντίπαλος του Ολυμπιακού όμως, η άμυνα της συνέχιζε να παρουσιάζει αστάθεια με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να εκμεταλλευτούν τα κενά που βρήκαν και να σκοράρουν δύο γκολ ακόμα. Στο 72′ ο Νγκαμαλό αρχικά έκανε το 2-1 και εν συνεχεία με πέναλτι ο Οαρό πέτυχε το δεύτερο γκολ του κάνοντας το 3-1 υπέρ της Γιουνγκ Μπόις. Το γκολ του Γκβίλια στο 89′ ξανάδωσε ενδιαφέρον στην αναμέτρηση αλλά το τελικό σφύριγμα του διαιτητή βρήκε τη Λουκέρνη να χάνει με 3-2.