Μίλαν – Αούστρια Βιέννης 5-1

Η Μίλαν βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά στη συνέχεια επέβαλε το ρυθμό της κι επικράτησε άνετα της Αούστρια Βιέννης στο Σαν Σίρο. Νίκη που ισούται με πρόκριση για τους Ιταλούς!

Είχαν… πρόγραμμα οι Μιλανέζοι. Τι κι αν βρέθηκαν πίσω στο σκορ; Διέσυραν τελικά την Αούστρια Βιέννης και πήραν την πρόκριση! Με δύο γκολ του Αντρέ Σίλβα, άλλα δύο του Κουτρόνε κι ένα του Ρικάρντο Ροντρίγκες, η Μίλαν διέσυρε την Αούστρια Βιέννης και πήρε πανηγυρικά την πρόκριση στην επόμενη φάση του Europa League.

Με παιδαριώδες λάθος του Λεονάρντο Μπονούτσι, η Αούστρια Βιέννης έκανε το 1-0 και πάγωσε το Σαν Σίρο! Όμως οι «ροσονέρι» επέστρεψαν γρήγορα κι ανέτρεψαν το εις βάρος τους σκορ.

Ο Κρίστοφ Μόνσαϊν πέρασε μέχρι και τον Ντοναρούμα στο 21ο λεπτό και πλάσαρε σε κενή εστία (0-1), με τον Ιταλό στόπερ, Μπονούτσι, να προσπαθεί να τον ανακόψει και την μπάλα να περνά ανάμεσα από τα πόδια του! Στο 27′ ο Ρικάρντο Ροντρίγκες έφερε το ματς στα ίσα (1-1) εκμεταλλευόμενος την πάσα του Φάμπιο Μπορίνι, για να έρθει ο Αντρέ Σίλβα, δέκα λεπτά περίπου αργότερα, να κάνει την ανατροπή για τους «ροσονέρι» (2-1)!

Στην εκπνοή του ημιχρόνου, ο Κουτρόνε «έγραψε» το 3-1 με κεφαλιά κλειδώνοντας τη νίκη. Οι γηπεδούχοι ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι της αναμέτρησης, στο 70′ διεύρυναν κι άλλο το υπέρ τους σκορ, με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Αντρέ Σίλβα, μετά την ασίστ του Τσαλχάνογλου (4-1). Έκτο γκολ του Πορτογάλου σε πέντε αναμετρήσεις στο Europa League φέτος. Το κερασάκι στην «ροσονέρο» τούρτα μπήκε στις καθυστερήσεις με το δεύτερο γκολ του Κρουτόνε, που έγινε ο νεώτερος άσος που σκοράρει 2 τέρματα, στη δεύτερη τη τάξει ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση φέτος! (5-1).

Η Μίλαν ως πρώτη στον όμιλο πήρε το εισιτήριο στους «32», η Αούστρια Βιέννης χρειάζεται τη νίκη απέναντι στην ΑΕΚ για να είναι εκείνη που θα συνεχίσει το ευρωπαϊκό της ταξίδι!

ΑΝΑΛΥΤΙΚΆ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ:

1ος Όμιλος
Μακάμπι Τελ Αβίβ – Σπάρτα Πράγας 0-2 (45+1’, 54’ Χαουσμπάουερ)

Βαθμολογία:
1) Βιγιαρεάλ 11
2) Σλάβια Πράγας 8
3) Αστάνα 7
4) Μακάμπι Τελ Αβίβ 1

2ος Όμιλος
Σκεντερμπρέου – Ντιναμό Κιέβου 3-2 (18’ Λιλάι, 52’ Τζέιμς, 56’ Σόου – 16’ Τσιγκάνκοφ, 90+1’ Ρουσίν)
Παρτιζάν – Γιούνγκ Μπόις 2-1 (12’ Ταβάμπα, 53’ Οζέγκοβιτς – 25’ Νγκαμαλέου)

Βαθμολογία:
1) Ντιναμό Κιέβου 10
2) Παρτιζάν 8
3) Σκεντερμπρέου 5
4) Γιούνγκ Μπόις 3

3ος όμιλος
Μπράγκα – Χόφενχάιμ 3-1 (1’ Μαρσελίνιο, 82’, 90+3’ Φρανσέρχιο – 74’ Ουθ)
Λουντογκόρετς – Μπασάκσεχιρ 1-2 (65’ Μαρσελίνιο – 20’ Βίσκα, 27’ Φρέι)

Βαθμολογία
1) Μπράγκα 10
2) Λουντογκόρετς 8
3) Μπασάκσεχιρ 5
4) Χόφενχάιμ 4

4ος όμιλος
Μίλαν – Αούστρια Βιέννης 5-1 (27’ Ροντρίγκεζ, 36’, 70’ Σίλβα, 42’, 90+3’ Κουτρόνε – 21’ Μονσχέιν)

ΑΕΚ – Ριέκα 2-2 (45+2’ Αραούχο, 55’ Χριστοδουλόπουλος – 8’, 26’ Γκορκόν)

Βαθμολογία:
1) Μίλαν 11
2) ΑΕΚ 7
3) Ριέκα 4
4) Αούστρια Βιέννης 4

5ος Όμιλος
Έβερτον – Αταλάντα 1-5 (71’ Σάντρο – 12’, 64’ Κριστάντε, 87’ Γκοσένς, 88’, 90+4’ Κορνέλιους)
Λυών – Απόλλων Λεμεσού 4-0 (29’ Ντιακαμπί, 32’ Φεκίρ, 66’ Ντίας, 90’ Μαολίντα)