Η μπίλια στο… zero, η πρόκριση στην Αρσεναλ

Αρσεναλ και Σπόρτινγκ έμειναν στο 0-0, αλλά η νίκη της Καραμπάκ επί της Βόρσκλα έδωσε από σήμερα την πρόκριση στους Κανονιέρηδες – Το παιχνίδι σημαδεύτηκε από τον σοκαριστικό τραυματισμό του Γουέλμπεκ.

Ισόπαλο χωρίς σκορ έληξε το ντέρμπι του 5ου ομίλου ανάμεσα στην Αρσεναλ και την Σπόρτινγκ Λισαβόνας, για την 4η αγωνιστική των ομίλων του Europa League.

Οι Κανονιέρηδες δεν μπόρεσαν να διασπάσουν την άμυνα των Λιονταριών, παρόλα αυτά η νίκη της Καραμπάκ στην έδρα της Βόρσκλα τους έδωσε από σήμερα το εισιτήριο για τους «32» της διοργάνωσης. Παράλληλα, με το 0-0 η ομάδα του Ουνάι Εμερι παρέμεινε στην κορυφή του ομίλου (10π.), αλλά και στο +3 από την πορτογαλική ομάδα.

Το παιχνίδι, πάντως, σημαδεύτηκε από τον τραυματισμό του Γουέλμπεκ, με τον Αγγλο στράικερ να τραυματίζεται στο πρώτο ημίχρονο και να αποχωρεί με φορείο από τον αγωνιστικό χώρο στο 30ο λεπτό της αναμέτρησης. Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Καραμπάκ επικράτησε εκτός έδρας της Βόρσκλα με 1-0, χάρη στο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Αμπντουλαγέφ στο 13’.

Από εκεί και πέρα, η ΑΕΚ Λάρνακας στάθηκε όρθια στην Βουλγαρία απέναντι στην Λουντογκόρετς (0-0), ενώ η Λεβερκούζεν επικράτησε εντός έδρας της Ζυρίχης με 1-0, έφτασε τους 9 βαθμούς και έπιασε τους Ελβετούς στην πρώτη θέση του ομίλου. Στο Τρόντχάιμ Ρόζενμποργκ και Σάλτσμπουργκ πλούσιο θέαμα, με τους Αυστριακούς να παίρνουν τη νίκη με 5-2 και σε συνδυασμό με το 2-1 της Σέλτικ επί της Λειψίας έκαναν σημαντικό βήμα για την πρόκρισή τους στη φάση των «32».