Άρης: Αποκλείστηκε, αλλά έδωσε βαθμούς στην Ελλάδα

Η Ελλάδα μείωσε την απόσταση από την 15η Κύπρο κατά 50 βαθμούς, χάρη στη νίκη του Άρη επί της Μόλντε.

Ο Άρης ήταν εκπληκτικός κόντρα στην Μόλντε, έκανε την υπέρβαση επικρατώντας 3-0 στην κανονική διάρκεια του αγώνα, αλλά ένα γκολ του Μπολί στο 15ο λεπτό της παράτασης, έδωσε την πρόκριση στους Νορβηγούς.

Παρά τον αποκλεισμό, η ομάδα του Σάββα Παντελίδη έδωσε πολύτιμους βαθμούς στην Ελλάδα με την νίκη της και σε συνδυασμό με την ισοπαλία της ΑΕΚ, μείωσε κατά 50 βαθμούς την απόσταση από την 15η Κύπρο, η οποία συνεχίζει στην Ευρώπη με 2 ομάδες, σε αντίθεση με την χώρα μας που προχωράει με 3.

Επιπλέον, καλά νέα έρχονται και από το γεγονός ότι οι χώρες που βρίσκονται μπροστά από την Κύπρο, είχαν απώλειες.

Τόσο οι Τσέχοι (13οι), όσο και οι Δανοί (14οι) συνεχίζουν με μόλις μία ομάδα μετά τον αποκλεισμό της Σπάρτα Πράγας, της Πλζεν και της Μίντιλαντ. Τόσο η Σλάβια όσο και η Κοπεγχάγη παίζουν πλέι οφ Champions League και έχουν εξασφαλισμένο τον ευρωπαϊκό όμιλο, όπως άλλωστε και ο ΑΠΟΕΛ.