Καλή κλήρωση για τον ΑΠΟΕΛ στο Europa League

Ο ΑΠΟΕΛ κληρώθηκε στον 1ο όμιλο με αντιπάλους τη Σεβίλλη, την Καραμπάγκ και την Ντουντελάνζ, έχοντας το προβάδισμα για πρόκριση στους «32» της διοργάνωσης. Δείτε όλους τους ομίλους της δεύτερης τη τάξει ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.

Καλή κλήρωση για τον ΑΠΟΕΛ στο Europa League | to10.gr

Για πρώτη φορά από τότε που το Κύπελλο UEFA μετονομάστηκε σε Europa League, δεν συμμετέχει ελληνική ομάδα στους ομίλους της δεύτερης τη τάξει ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.

Ας πάρουμε όλοι μια βαθιά ανάσα…

ΠΑΟΚ και ΑΕΚ αποκλείστηκαν χθες (29/8) από τις Σλόβαν Μπρατισλάβας και Τράμπζονσπορ και έτσι η Ελλάδα μένει χωρίς εκπροσώπηση φέτος.

Η Κύπρος από την άλλη πλευρά έχει ομάδα και πιο συγκεκριμένα τον ΑΠΟΕΛ, ο οποίος κληρώθηκε στον 1ο όμιλο με τις Σεβίλλη, Καραμπάγκ και Ντουντελάνζ.

Για την Ελλάδα καλό θα είναι να αποκλειστεί ο ΑΠΟΕΛ βέβαια, καθώς η «μάχη» των δύο χωρών για την 15η θέση καλά κρατεί. Μπορεί να περάσαμε τους Κύπριους στη βαθμολογία της UEFA και να είμαστε 15οι, αλλά 1ον) η διαφορά είναι μηδαμινή (100 πόντοι) και 2ον) η Ελλάδα έχει πλέον μόνο τον Ολυμπιακό στο Champions League, με τους ερυθρόλευκους να έχουν πολύ δύσκολο έργο κόντρα σε Μπάγερν, Τότεναμ και Ερυθρό Αστέρα.

Από εκεί και πέρα, ωραίοι και αμφίρροποι όμιλοι είναι ο 3ος με τις Βασιλεία, Κράσνονταρ, Χετάφε και Τράμπζονσπορ και ο 5ος με τις Λάτσιο, Σέλτικ, Ρεν και Κλουζ.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έχει θεωρητικά εύκολο έργο κόντρα σε Αστάνα, Παρτιζάν και Άλκμααρ στον 12ο όμιλο, ενώ η Άρσεναλ θα βρει μπροστά της τις Άιντραχτ Φρανκφούρτης, Σταντάρ Λιέγης και Βιτόρια Σετούμπαλ.

Δείτε και τους 12 ομίλους του φετινού Europa League:

1ος όμιλος: Σεβίλλη, ΑΠΟΕΛ, Καραμπάγκ, Ντουντελάνζ

2ος όμιλος: Ντιναμό Κιέβου, Κοπεγχάγη, Μάλμε, Λουγκάνο

3ος όμιλος: Βασιλεία, Κράσνονταρ, Χετάφε, Τράμπζονσπορ

4ος όμιλος: Σπόρτινγκ Λισαβόνας, Αϊντχόφεν, Ρόζενμποργκ, ΛΑΣΚ Λιντς

5ος όμιλος: Λάτσιο, Σέλτικ, Ρεν, Κλουζ

6ος όμιλος: Άρσεναλ, Άιντραχτ Φρανκφούρτης, Σταντάρ Λιέγης, Βιτόρια Σετούμπαλ

7ος όμιλος: Πόρτο, Γιουνγκ Μπόις, Φέγενορντ, Ρέιντζερς

8ος όμιλος: ΤΣΣΚΑ Μόσχας, Λουντογκόρετς, Εσπανιόλ, Φερεντσβάρος

9ος όμιλος: Βόλφσμπουργκ, Γάνδη, Σεντ Ετιέν, Ολεξάντρια

10ος όμιλος: Ρόμα, Γκλάντμπαχ, Μπασάκσεχιρ, Βόλφσμπεργκ

11ος όμιλος: Μπεσίκτας, Μπράγκα, Γουλβς, Σλόβαν Μπρατισλάβας

12ος όμιλος: Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Αστάνα, Παρτιζάν, Άλκμααρ

ΓΡΑΨΤΕ ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΣΑΣ...

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ