Νάπολι – Έμπολι 3-2 : Λύτρωσε τη Νάπολι ο Πετάνια

Με γκολ του Αντρέα Πετάνια στο 76ο λεπτό, η Νάπολι επικράτησε (3-2) της Εμπολι, εξασφαλίζοντας το εισιτήριο για τους «8» του Coppa Italia.

Σκούρα τα βρήκε κόντρα στην Έμπολι η Νάπολι (3-2). Η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο μπορεί να… ίδρωσε, αλλά κατάφερε να εξασφαλίσει το εισιτήριο για τους «8» του Coppa Italia. Ήρωας για τους γηπεδούχους, ο Αντρέα Πετάνια που βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 76ο λεπτό.

Οι Παρτενοπέι μπήκαν δυνατά στο ματς και στο 18ο λεπτό ο Λοσάνο έκανε φοβερή ενέργεια και γύρισμα από αριστερά και ο Ντι Λορέντζο με όμορφη κεφαλιά από το πέναλτι, έγραψε το 1-0.

Στο 33’ ο Μπαϊράμι με φοβερό δεξί σουτ από πλάγια αριστερά, έκανε το 1-1 για την Εμπολι.

Όμως στο 38’ ο Τζαπέλα έκανε λάθος κοντρόλ έξω από την περιοχή και ο Λοσάνο με φοβερό σουτ έγραψε το 2-1.

Η Νάπολι χαλάρωσε στην επανάληψη και στο πλήρωσε στο 68ο λεπτό καθώς ο Μπαϊράμι με νέο φοβερό σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 2-2.

Στο 76’ ήρθε η λύτρωση για τη Νάπολι. Μετά από κόρνερ ο Ραχμάνι πήρε την κεφαλιά, ο Ρίτσι έσωσε στη γραμμή και ο Πετάνια με πλασέ από κοντά έκανε το 3-2.

Ετσι, ο 25χρονος παίκτης χάρισε την πρόκριση στην ομάδα του Γκατούζο.