Κύπελλο Γερμανίας: Αποκλεισμός σοκ στα πέναλτι για τη Μπάγερν από την Χόλσταϊν (2-2 κ.α, 3-2 πεν.)

Η Μπάγερν Μονάχου αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Κυπέλλου Γερμανίας χάνοντας στα πέναλτι από την Χόλσταϊν Κίελ.

Απίστευτη έκπληξη επιφύλασσε το Κύπελλο Γερμανίας καθώς η Μπάγερν Μονάχου γνώρισε αποκλεισμό σοκ στους 16 της διοργάνωσης από την Χόλσταϊν στη διαδικασία των πέναλτι (3-2), με την κανονική διάρκεια του αγώνα να βρίσκει τις ομάδες στο 2-2.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τους Βαυαρούς με τον Γκνάμπρι να ανοίγει το σκορ στο 14′, πριν ισοφαρίσει όμως λίγο πριν το ημίχρονο (37′) η Χόλσταϊν με τον Μπαρτέλς.

Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Χανς-Ντίτερ Φλικ ξεκίνησαν όπως άρχισαν το ματς, με γκολ. Ο Λερόι Σανέ έδωσε ξανά το προβάδισμα στη Μπάγερν κάνοντας το 2-1 στο 48′.

Κι ενώ όλα έδειχναν πως οι πρωταθλητές Γερμανίας θα πάρουν έστω και δύσκολα την πρόκριση, ήρθε στο 90’+5′ ο Βαλ να ισοφαρίσει στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα τέταρτο δεν άλλαξε κάτι και έτσι η αναμέτρηση οδηγήθηκε στα πέναλτι όπου οι παίκτες της Χόλσταϊν αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι παίρνοντας τη μεγάλη πρόκριση.