Σώθηκε η ομάδα των Σιόβα, Σάμαρη στην Ολλανδία

Η Φορτούνα Σιτάρντ του Δημήτρη Σιόβα και του Αντρέα Σάμαρη επικράτησε της Ναϊμέγκεν με 1-0 και παρέμεινε στην Eredivisie.

Μεγάλη νίκη μέσα στην έδρα της Ναϊμέγκεν κατάφερε να πανηγυρίσει η Φορτούνα Σιτάρντ του Δημήτρη Σιόβα και του Αντρέα Σάμαρη στην τελευταία αγωνιστική του ολλανδικού πρωταθλήματος και παρέμεινε στην κατηγορία.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά από τα πρώτα λεπτά του αγώνα και μόλις στο 13ο λεπτό άνοιξαν το σκορ με ένα ωραίο σουτ του Ζιαν Φλέμμινγκ. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να βγάλουν αντίδραση παρά τις προσπάθειες τους.

Έτσι, οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη με 1-0 και σε συνδυασμό με την ήττα της Χέρακλες από την Σπάρτα Ρόττερνταμ, εξασφάλισαν την παραμονή τους στην κατηγορία.

Επιπλέον, η Βίλεμ παρά τη νίκη της με 3-0 κόντρα στην Ουτρέχτη, υποβιβάστηκε στην δεύτερη κατηγορία της Ολλανδίας.