H Tσέλσι ξέσπασε στο δεύτερο ημίχρονο (4-0), πρόκριση στο φινάλε για την Άστον Βίλα (0-1)

Η Τσέλσι πέτυχε 4 γκολ στο δεύτερο ημίχρονο κόντρα στην Πρέστον και πέρασε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Αγγλίας. Λύτρωση για την Άστον Βίλα στο 87ο λεπτό απέναντι στην Μίντλεσμπρο με το γκολ που πέτυχε ο Κας

Η Τσέλσι χρειάστηκε σχεδόν μία ώρα αγώνα για να λυγίσει την άμυνα της Πρέστον, αλλά όταν το κατάφερε πήρε φόρα και έφτασε σε ένα εμφατικό 4-0, που της έδωσε την πρόκριση για τους «32» του κυπέλλου Αγγλίας. Ο Αρμάντο Μπρόγια ήταν αυτός που έλυσε το «γόρδιο δεσμό» στο 58΄, για να πάρουν σειρά ο Τιάγκο Σίλβα, ο Ραχίμ Στέρλινγκ και ο Έντσο Φερνάντες, που διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Η Άστον Βίλα, που εντυπωσιάζει στην Premier League, χρειάστηκε από την πλευρά της ένα γκολ του Κας στο 87ο λεπτό για να κάμψει την αντίσταση της μαχητικής Μίντλεσμπρο στο «Ρϊβερσαϊντ» (1-0) και να προκριθεί στην επόμενη φάση του θεσμού. Η Κάρντιφ, χωρίς τους Μανώλη Σιώπη και Δημήτρη Γούτα στην σύνθεσή της, ηττήθηκε με 4-0 από την Σέφιλντ Γουέντζνεϊ και αποκλείστηκε από την συνέχεια της διοργάνωσης.

Τα αποτελέσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα του 3ου γύρου στο Κύπελλο Αγγλίας έχουν ως εξής:

Κρίσταλ Πάλας-Έβερτον 0-0

Μπρέντφορντ-Γουλβς 1-1

Φούλαμ-Ρόδεραμ 1-0

Τότεναμ-Μπέρνλι 1-0

Γουίμπλεντον-Ίπσουιτς 1-3

Μίλγουολ-Λέστερ 2-3

Κόβεντρι-Όξφορντ Γιουνάιτεντ 6-2

Μέιντστοουν-Στίβενεϊτζ 1-0