Μπρέντα – Άγιαξ 0-3

Ο Άγιαξ νίκησε εύκολα εκτός έδρας την Μπρέντα με 3-0 και συνεχίζει την καταδίωξη της πρωτοπόρου Αϊτχόφεν, ενώ έρχεται «φορτσάτος» στην Αθήνα για τον αγώνα με την ΑΕΚ.

Ο Άγιαξ ήταν ανώτερος της Μπρέντα από την αρχή του αγώνα και κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 40′, όταν έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Μασάρτ (Μπρέντα) έβαλε αυτογκόλ, κάνοντας το 1-0 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και κατάφεραν να πάρουν αέρα δύο τερμάτων στο 55′ με τον Λαμπιάντ. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Χούντελααρ, με προβολή, έπειτα από σέντρα του Ταλιαφίκο.

Έτσι, ο Άγιαξ μείωσε την διαφορά από την πρωτοπόρο Αϊτχόφεν (αγωνίζεται αυτή την ώρα με την Χέρενφεεν) στους 2 πόντους και δείχνει ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση, ενόψει του αγώνα με την ΑΕΚ στην Αθήνα την Τρίτη, για την 5η αγωνιστική των ομίλων του Champions League.