Άστον Βίλα – Λιντς 2-3

Απίστευτο ματς στο Μπέρμιγχαμ με τη Λιντς να επιστρέφει από το 2-0 και να παίρνει τη νίκη με 3-2 κόντρα στην Άστον Βίλα, που την κράτησε στην κορυφή της Championship.

Άστον Βίλα – Λιντς 2-3 | to10.gr

Μεγάλο ματς στο Βίλα Παρκ. Η Άστον Βίλα υποδέχτηκε τη Λιντς και ξεκίνησε την αναμέτρηση ιδανικά μπροστά στο κοινό της. Χαρακτηριστικό είναι πως και πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο εικοσάλπετο το σκορ ήταν στο 2-0 χάρη στα γκολ των Άμπραχαμ (5’) και Χούριχεϊν (17’). Το ματς έμοιαζε χαμένο για τα Παγώνια, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο όλα άλλαξαν.

Ο Μαρσέλο Μπιέλσα είχε την έμπνευση να περάσει στο ματς τον Κλαρκ στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους και αυτός τον δικαίωσε όταν στο 56’ έκανε το 2-1 μετά από ασίστ του Ερνάντες. Πριν οι Βίλατζερς καταλάβουν τι έγινε, δεύτερη ασίστ από τον Ισπανό και ο Γιάνσον μόλις στο 61’ έφερε το ματς στα ίσα.

Από εκεί και πέρα είχαμε μια εύθραυστη ισορροπία στο ματς, η οποία διαταράχθηκε τελικά με τον πιο δραματικό τρόπο. Στις καθυστερήσεις, στις τελευταίες στιγμές της αναμέτρησης, ο Ρουφ βρήκε την ευκαιρία και σκόραρε (90+5’), για να υπογράψει ένα τεράστιο come back, μια ανατροπή τίτλου και ανόδου για τα παγώνια του «Λόκο» Μπιέλσα που βλέπουν την άνοδο στην Premier League πιο… καθαρά από ποτέ φέτος.