Τοντέλα – Σπόρτινγκ Λισαβόνας 2-1

Η Σπόρτινγκ Λισαβόνας ηττήθηκε με 2-1 στην έδρα της Τοντέλα και έχασε σημαντικό έδαφος στην κούρσα του τίτλου στο πορτογαλικό πρωτάθλημα.

Η Σπόρτινγκ Λισαβόνας ηττήθηκε με 2-1 στην έδρα της Τοντέλα στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του πορτογαλικού πρωταθλήματος, αποτέλεσμα που την αφήνει αρκετά πίσω στην κούρσα του τίτλου.

Τα σκορ άνοιξε για τους γηπεδούχους ο Ντελγκάδο μόλις στο 5ο λεπτό, με κεφαλιά από κοντινή απόσταση. Τα «λιοντάρια» δεν μπορούσαν να βρουν απάντηση στο γκολ της Τοντέλα και παρόλο που αγωνίστηκαν με παίκτη παραπάνω από το 50′ και μετά, δέχθηκαν και δεύτερο γκολ, αυτή τη φορά από τον Τομανέ.

Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν σε 2-1 στο 76ο λεπτό με τον Ματιέ, γνωρίζοντας εν τέλει μία ακόμη ήττα, την τέταρτη στο φετινό πρωτάθλημα.

Στους 34 βαθμούς και την 4η θέση η Σπόρτινγκ, ενώ από την άλλη η Τοντέλα ανέβηκε στην 12η θέση με 18 βαθμούς, στο +6 από τη ζώνη του υποβιβασμού.