Μπολόνια – Γιουβέντους 0-2

Η ΓΙουβέντους επικράτησε εύκολα με 2-0 της Μπολόνια εκτός έδρας και πήρε την πρόκριση για τους «8» του Κυπέλλου Ιταλίας.

Με ένα γκολ στην αρχή του κάθε ημιχρόνου, αλλά και χωρίς τον Κριστιάνο Ρονάλντο στο αρχικό σχήμα (πέρασε ως αλλαγή στο 62΄), η Γιουβέντους νίκησε 2-0 εκτός έδρας την Μπολόνια και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας, όπου θα αντιμετωπίσει την Κάλιαρι ή την Αταλάντα. Τα γκολ των φιλοξενούμενων σημείωσαν ο Μπερναρντέτσι στο 9΄ και ο Μόιζε Κιν στο 49΄.

Τα γρήγορα γκολ σε πρώτο και δεύτερο ημίχρονο βοήθησαν τους «μπιανκονέρι» να πάρουν μια εύκολη πρόκριση χωρίς να ιδρώσουν.

Τα αποτελέσματα της φάσης των «16» στο Κύπελλο Ιταλίας και οι διασταυρώσεις στους προημιτελικούς έχουν ως εξής:

Λάτσιο-Νοβάρα 4-1

Σαμπντόρια-Μίλαν 0-2 (παρ.)

Μπολόνια-Γιουβέντους 0-2