Μπενφίκα – Πορτιμονένσε 5-1

Οι Αετοί της Λισαβόνας διέλυσαν την Πορτιμονένσε και έκαναν ένα ακόμα βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Ακόμα πιο κοντά στην κατάκτηση του τίτλου βρίσκεται η Μπενφίκα, μετά την εντός έδρας νίκη επί της Πορτιμονένσε με 5-1, για την 32η αγωνιστική πορτογαλικού πρωταθλήματος.

Οι Αετοί της Λισαβόνας τα βρήκαν σκούρα για 60 λεπτά απέναντι στην ομάδα του Αντόνιο Φόλχα, αλλά στο τέλος κατάφεραν να πάρουν την πολυπόθητη νίκη, που τους διατηρεί σε απόσταση ασφαλείας από την δεύτερη Πόρτο. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 53’ με τον Μπρούνο Ταμπάτα, με τον Ράφα Σίλβα στο 62’ να ισοφαρίζει σε 1-1.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο ίδιος έστειλε ξανά την μπάλα στα δίχτυα της Πορτιμονένσε και βοήθησε την ομάδα του να κάνει την ολική ανατροπή. Στο 84’ ήταν σειρά του Σεφέροβιτς να σκοράρει, με τον Ελβετό επιθετικό να κάνει το 3-1. Στο 88’ ο ίδιος ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-1, ενώ το τελικό 5-1 διαμόρφωσε ο Ζόνας στο 92’.

Η Μπενφίκα δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε βρίσκεται στο +5 από την δεύτερη Πόρτο, η οποία ωστόσο έχει ένα ματς λιγότερο, καθώς αγωνίζεται αυτή την ώρα απέναντι στην Αβες.