Σενεγάλη – Τυνησία 1-0

Η Σενεγάλη επικράτησε 1-0 της Τυνησία χάρη στο αυτογκόλ του Μπρον στην παράταση (100') και προκρίθηκε για δεύτερη φορά στην ιστορία της στον τελικό του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής. Βασικός ο Μεριά, στον πάγκο έμεινε ο Σισέ.

Σενεγάλη – Τυνησία 1-0 | to10.gr

Παπέ Αμπού Σισέ – Γιασίν Μεριά σημειώσατε 1! Η Σενεγάλη επικράτησε στον ημιτελικό του Κόπα Αφρικα με 1-0 της Τυνησίας στην παράταση και πήρε το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης, όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του Αλγερία – Νιγηρία.

Ο Γιασίν Μεριά σε ένα ακόμα παιχνίδι ξεκίνησε ως βασικός και παρέμεινε στον αγωνιστικό χώρο μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή. Ο «ερυθρόλευκος» σέντερ μπακ μάλιστα ήταν από τους καλύτερους παίκτες της ομάδας του. Από την άλλη, ο Παπέ Αμπού Σισέ δεν χρησιμοποιήθηκε από τον Αλιού και είδε την αναμέτρηση από τον πάγκο. Ο Μεριά, παρά τον αποκλεισμό της Τυνησίας, δεν θα πάρει τον δρόμο της επιστροφής για την Αθήνα, αλλά θα παραμείνει στην Αίγυπτο, καθώς υπάρχει ο μικρός τελικός. Το παιχνίδι που έγινε στο Κάιρο ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι. Αίμα και άμμος, με τους παίκτες των δύο ομάδων να τα δίνουν όλα στον αγωνιστικό χώρο. Η Σενεγάλη στο πρώτο κομμάτι του παιχνιδιού ήταν καλύτερη, είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και δημιούργησε φάσεις στα αντίπαλα καρέ, με κυριότερες αυτές των Μανέ και Νιάνγκα.

Τσιτσιπάς: Δεν θα πιστέψεις πόσα λεφτά έχει βγάλει έως τώρα από το τένις

Αυτή που είχε πρώτη την μεγαλύτερη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, ωστόσο, ήταν η Τυνησία. Στο 75′ κέρδισε πέναλτι, αλλά ο Γκομίς μπλόκαρε την εκτέλεση του Σασί. Στο 80’ ήταν σειρά της Σενεγάλης να κερδίσει πέναλτι, αλλά και πάλι γκολ δεν μπήκε. Ο Χασέν με εντυπωσιακή επέμβαση νίκησε τον Σεβέ και κράτησε το μηδέν, στέλνοντας το ματς στην παράταση. Εκεί στο 100’ η Σενεγάλη βρήκε το πολυπόθητο γκολ που έψαχνε και μάλιστα έχοντας τη βοήθεια ενός αντιπάλου. Ο Μπρον έστειλε καταλάθος την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και έδωσε στα Λιοντάρια τη νίκη. Στο 117’ η Τυνησία διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι, αλλά το… VAR δεν τους δικαίωσε, με το 1-0 να παραμένει μέχρι τη λήξη της παράτασης.

Οι συνθέσεις:

ΣΕΝΕΓΑΛΗ (Αλιού Σισέ): Γκομίς, Γκασαμά (109′ Ουαγκέ), Κουγιατέ, Κουλιμπαλί, Σαμπαλί, Σαϊβέ, Εντιάιγ (81′ Σανέ), Γκέιγ, Ντιατά (68′ Σαρ), Νιάνγκ (64′ Ντιάν), Μανέ.

ΤΥΝΗΣΙΑ (Αλέν Ζιρές): Ασέν, Ντραζέ, Μπρον, Μεριά, Ανταντί, Σασί (107′ Μπαντρί), Σκιρί, Μπεν Μοχάμεντ (82′ Σααλαλί), Κχαζρί, Κενισί (117′ Σαουά), Μσακνί (46′ Σλιτί).