Έπαιξε όπως της αρμόζει για 45 λεπτά

Η Σελασάο παρουσίασε δύο πρόσωπα στο παιχνίδι με την Τσεχία και χάρη στην απόδοση του δευτέρου ημιχρόνου επικράτησε της Τσεχία με 3-1. Αγχωτική νίκη για την Αργεντινή.

Η εμφάνιση της Βραζιλίας στο πρώτο μέρος εναντίον της Τσεχίας ήταν απογοητευτική, ωστόσο, στο δεύτερο η ομάδα του Τίτε ανέβηκε πάρα πολύ και επικράτησε των γηπεδούχων (το ματς έγινε στην Πράγα) με 3-1, ενώ βρέθηκε πίσω στο σκορ από το γκολ του Πάβελκα στο 37΄.

Η «σελεσάο», που αγωνίστηκε σε ένα ακόμη φιλικό (προηγήθηκε το 0-0 με τον Παναμά) χωρίς τον ανέτοιμο, Νεϊμάρ, απέδωσε πολύ καλό ποδόσφαιρο στην επανάληψη κι αφού ισοφάρισε πολύ γρήγορα με τον Φιρμίνο, στα τελευταία 10 λεπτά κατάφερε με τον στράικερ της Μάντσεστερ Σίτι, Γκαμπριέλ Ζεσούς, να πάρει την φιλική νίκη επί των Τσέχων με 3-1.

Συνήλθε η Αργεντινή

Τέσσερις ημέρες μετά την «σφαλιάρα» από την Βενεζουέλα στο «Wanda Metropolitano» (3-1), η Αργεντινή κατάφερε να επικρατήσει σε φιλικό ματς του Μαρόκου με 1-0, χάρις στο γκολ του Άνχελ Κορέα στο 84ο λεπτό.