Η φάση της χρονιάς από τον Ζίβκοβιτς (vid)

Ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς προσέφερε μια ανεπανάληπτη φάση στο ματς Κυπέλλου με την ΑΕΛ, κάνοντας το... σλάλομ της χρονιάς.

Ο ΠΑΟΚ προηγείται ήδη με 1-0 της ΑΕΛ στην Τούμπα στη ρεβάνς της φάσης των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας, χάρη σε αυτογκόλ του Γκοτσαμανίδη, όμως ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς προσέφερε λίγα λεπτά μετά το γκολ τη φάση της χρονιάς.

Συγκεκριμένα, ο Σέρβος εξτρέμ του Δικεφάλου του βορρά στο 34ο λεπτό της αναμέτρησης έκανε ένα απίθανο σλάλομ από τα δεξιά της επίθεσης του ΠΑΟΚ, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, έφτασε απέναντι από τον Σουλούκο, προσποιήθηκε και σε εκείνον, όμως το τελείωμα του πέρασε παράλληλα από τη γραμμή, όπου έδιωξαν οι αμυντικοί της ΑΕΛ.

Η έμπνευση του Ζίβκοβιτς ήταν μοναδική, αφού πέρασε σε… τηλεφωνικό θάλαμο τουλάχιστον 3 παίκτες, ενώ ψάρεψε και τον γκολκίπερ των βυσσινί, αλλά το τελείωμα του από πολύ δύσκολη θέση δεν πέρασε τη γραμμή για να γράψει το 2-0. Αναμφίβολα αν κατάφερνε να σκοράρει θα ήταν ίσως και το γκολ της χρονιάς από τον Σέρβο μεσοεπιθετικό του ΠΑΟΚ.