Ο Παναθηναϊκός ανατρέπει το 1-0

Έξι φορές στο επαγγελματικό ποδόσφαιρο ηττήθηκε 1-0 ο Παναθηναϊκός στο πρώτο ματς κυπέλλου, αλλά τις πέντε το ανέτρεψε και πήρε την πρόκριση. Τρεις φορές το έκανε σε μία σεζόν!

Το 1-0 είναι πονηρό σκορ, αλλά όταν είσαι Παναθηναϊκός μπορείς να το ανατρέψεις κι αυτό έχει αποδειχθεί.

Από τη σεζόν 1979-80 όταν κι έγινε επαγγελματικό το ποδόσφαιρο το «τριφύλλι» κλήθηκε να το ανατρέψει έξι φορές και τώρα με τη Λαμία είναι η έβδομη. Τις πέντε από τις έξι προηγούμενες που είδε τον αντίπαλο να παίρνει τον πρώτο λόγο, ο Παναθηναϊκός είχε τον τελευταίο στις πέντε. Πέτυχε, μάλιστα, κάτι εντυπωσιακό. Να ανατρέψει το εις βάρος του 1-0 στον πρώτο αγώνα του θεσμού, τρεις φορές μέσα σε μία σεζόν!

Τις δύο από τις πέντε φορές χρειάστηκε την παράταση για να τα καταφέρει, αλλά τη δουλειά του την έκανε. Μόνο μία φορά δεν πέτυχε την ανατροπή για ελάχιστα λεπτά. Δράστης ο Ηρακλής την περίοδο 2001-02. Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε στον πρώτο αγώνα 1-0 σε μία περίεργη φάση που χρεώθηκε αυτογκόλ του Νικοπολίδη. Στη ρεβάνς βρέθηκε μπροστά στο σκορ 2-0 με αυτογκόλ του Κυριαζή και τον Λυμπερόπουλο να σημειώνει στο 43’ το 2-0, αλλά ο Κεμπάντζε στο 82’ σημείωσε το 2-1, που χάρισε στους Θεσσαλονικείς την πρόκριση. Αυτό αποδεικνύει γιατί το 1-0 είναι πονηρό και δεν πρέπει να εφησυχάσεις μέχρι το τελευταίο σφύριγμα ακόμα κι αν έχεις ένα άνετο 2-0.

Όσο για τις πέντε προηγούμενες ανατροπές, οι τρεις επιτεύχθηκαν τη σεζόν 1981-82. Ο Ηρακλής νίκησε 1-0 στη Θεσσαλονίκη, αλλά ο Παναθηναϊκός επικράτησε με το ίδιο σκορ στη ρεβάνς και στην παράταση πανηγύρισε την πρόκριση με το τελικό 3-1. Στην επόμενη φάση η Καστοριά, η οποία είχε κατακτήσει το 1980 το κύπελλο στον τελικό με τον «γηραιό» (5-2), επίσης νίκησε 1-0 στο γήπεδό της, αλλά ο Παναθηναϊκός δεν της άφησε περιθώρια για την έκπληξη και στον δεύτερο αγώνα νίκησε 3-0. Τελευταίο θύμα εκείνη τη χρονιά ο ΠΑΟΚ. Ο «Δικέφαλος» λύγισε το «τριφύλλι» 1-0 και ετοιμαζόταν για έναν ακόμα τελικό κυπέλλου εκείνα τα χρόνια, αλλά ο Παναθηναϊκός του έκοψε τον βήχα με το 2-0 στη ρεβάνς. Στο τέλος οι «πράσινοι» κατέκτησαν και το τρόπαιο επικρατώντας της Λάρισας με 1-0.

Η επόμενη ανατροπή (πάντα με 1-0 σκορ εις βάρος του) πάει σχεδόν είκοσι χρόνια αργότερα. Την περίοδο 2000-01 ο Πανιώνιος νίκησε στη Νέα Σμύρνη 1-0 με γκολ του Γιοβάνοβιτς, αλλά στη Λεωφόρο ο Παναθηναϊκός ήταν τυφώνας. Προηγήθηκε 2-0 με Μπασινά, Βαζέχα, ο Ιωάννου μείωσε δίνοντας σκορ πρόκρισης προσωρινά στους Νεοσμυρνιώτες, αλλά με δύο γκολ ο Πολωνός κανονιέρης έκανε το 4-1 κι ακολούθησαν ακόμα τρία τέρματα από τους Νασιόπουλο, Μπασινά, Κουτσουρέ (μείωσε ο Πρεζέ στο 87’) για το εντυπωσιακό 7-2.

Η πέμπτη ανατροπή είναι πιο πρόσφατη και επίσης στο τέλος έδωσε την κούπα στον Παναθηναϊκό. Την περίοδο 2013-14 ο ΟΦΗ νίκησε 1-0 το «τριφύλλι» στο «Γεντί Κουλέ» στον πρώτο ημιτελικό κι έκανε όνειρα για να βρεθεί στον τελικό του ΟΑΚΑ. Λογάριαζε, όμως, χωρίς τον… ξενοδόχο Μάρκους Μπεργκ. Ο παθιασμένος Παναθηναϊκός στην κατάμεστη Λεωφόρο ισοφάρισε μόλις στο 20’ με τον Αμπέντ το 1-0 του πρώτου αγώνα. Στην κανονική διάρκεια του αγώνα δεν άλλαξε το σκορ, αλλά στην παράταση ο Σουηδός «killer» πέτυχε δύο γκολ (100’, 115’ με πέναλτι) και χάρισε στην ομάδα του την πρόκριση στον τελικό, εκεί όπου με μία νέα παράσταση και χατ τρικ ισοπέδωσε τον ΠΑΟΚ με 4-1 κι ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε τον τελευταίο μέχρι στιγμής τίτλος της ιστορίας του.

1981-82 Ηρακλής-ΠΑΟ 1-0 / ΠΑΟ-Ηρακλής 1-0 (3-1 παρ.)

1981-82 Καστοριά-ΠΑΟ 1-0 / ΠΑΟ-Καστοριά 3-0

1981-82 ΠΑΟΚ-ΠΑΟ 1-0 / ΠΑΟ-ΠΑΟΚ 2-0

2000-01 Πανιώνιος-ΠΑΟ 1-0 / ΠΑΟ-Πανιώνιος 7-2

2001-02 Ηρακλής-ΠΑΟ 1-0 / ΠΑΟ-Ηρακλής 2-1

2013-14 ΟΦΗ-ΠΑΟ 1-0 / ΠΑΟ-ΟΦΗ 1-0 (3-0 παρ.)