Χιμένεθ: «Μπορούσε να κερδίσει οποιαδήποτε ομάδα»

Οι πρώτες δηλώσεις του προπονητή της ΑΕΚ αμέσως μετά το φινάλε του τελικού του Κυπέλλου.

Εμφανώς προβληματισμένος ήταν ο Μανόλο Χιμένεθ μετά την ήττα της ΑΕΚ στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας από τον ΠΑΟΚ με 1-0. Ο Ισπανός τεχνικός της Ενωσης έκανε λόγο για ένα ισορροπημένο ματς, στο οποίο θα μπορούσε να είχε επικρατήσει και η ομάδα του.

Επίσης πρόσθεσε ότι είναι κρίμα που η ΑΕΚ δεν κατάφερε να πανηγυρίσει τον τίτλο προκειμένου να ευχαριστήσει τον κόσμο της.

Αναλυτικά όσα είπε ο Χιμένεθ στη συνδρομητική τηλεόραση:

«Θα μπορούσε να είχε κερδίσει οποιοδήποτε από τις δυο ομάδες. Ο αντίπαλος εκμεταλλεύτηκε κάποια από τις λίγες ευκαιρίες που είχε, εμείς καμία. Πιστεύω ότι ήταν ένας ισορροπημένος τελικός. Κρίμα που δεν τα καταφέραμε, για τον κόσμο μας. Μακάρι την επόμενη χρονιά να βρισκόμαστε στον τελικό.

Αυτό που πρέπει να μάθουμε είναι να μην αφήνουμε τον Κάνιας να κάνει κοντρόλ και σουτ στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου και τον Πέλκα να μπαίνει μόνος του στην περιοχή. Δεν κάναμε λιγότερα από τον ΠΑΟΚ, αλλά εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες. Δεν ήμασταν ούτε καλύτεροι, αλλά ούτε και χειρότεροι από τον ΠΑΟΚ. Ηταν ισορροπημένο παιχνίδι».