Αιολικός- Λαμία 0-3

Η Λαμία έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στον Αιολικό εκτός έδρας (3-0) και ουσιαστικά απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

Η Λαμία δεν είχε κανένα πρόβλημα στη Μυτιλήνη απέναντι στον Αιολικό, νίκησε 3-0 και βρίσκεται μια ανάσα από την πρόκριση στην επόμενη φάση του ελληνικού κυπέλλου.

Ένα θετικό ντεμπούτο για την ομάδα του Άκη Μάντζιου, που ελπίζει σε ανάλογες εμφανίσεις και στο πρωτάθλημα.

Ο Ρόμανιτς άνοιξε σκορ στο 15ο λεπτό για τους φιλοξενούμενους, με την ομάδα της Φθιώτιδας να χάνει και άλλες ευκαιρίες για να διευρύνει το προβάδισμά τους.

Στην εκπνοή του ημιχρόνου η Λαμία έκανε και το 2-0 με τον Ντελ Πίνο, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά από το ημίχρονο.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν «τυπική» διαδικασία. Οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν με ευκολία το προβάδισμά τους και στο 70′ έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους.

Ο Σάλιακας βγήκε φάτσα με τον τερματοφύλακα του Αιολικού και πλάσαρε από πλάγια για το τελικό 3-0.

Αιολικός: Σφύρλας,Αγριμάκης, Βαλιός, Κρητικός, Καλαφάτης, Σπόλιαριτς, Τσομπανέλλης (69′ Λαζαρίδης), Κατσίκης (76′ Παρέλλης), Παλαμουτσής, Μπουρούς και Τσιπάς (58′ Λαμπράκης).

Λαμία: Θεοδωρόπουλος, Ασίγκμπα, Τζανετόπουλος, Πλιάτσικας (75′ Νικολόπουλος), Μπαχανάκ, Μπουλούλης, Ντε Ολιβεϊρα, Σάλιακας, Ντελ Πίνο (63′ Βλαχομήτρος), Ρόμανιτς και Τουράμ (69′ Καραγιάννης).