Εσπανιόλ – Σεβίλλη 0-3

Σπουδαίο εκτός έδρας διπλό κόντρα στην Εσπανιόλ πήρε η Σεβίλλη που νίκησε μετά από τέσσερα ματς και διατήρησε διαφορά ασφαλείας από τους υπόλοιπους διεκδικητές των ευρωπαϊκών θέσεων.

Κάτι φαίνεται να αλλάζει στην ομάδα της Ανδαλουσίας. Μετά από το διπλό με ανατροπή μέσα στην έδρα της Ατλέτικο Μαδρίτης για το Copa Del Rey, ήρθε άλλο ένα αυτή τη φορά για το πρωτάθλημα.

Έτσι μπήκε τέλος στο σερί ανεπιτυχών αποτελεσμάτων (1Ι-3Η), με τους παίκτες του Βιντσέντζο Μοντέλα να δείχνουν πως φορμάρονται σταδιακά ενόψει της επανέναρξης του Champions League σε λιγότερο από ένα μήνα.

Η Σεβίλλη καθάρισε επί της ουσίας το ματς από το πρώτο ημίχρονο με τους Βάσκες (15’) και Σαράμπια (34’) να διαμορφώνουν το σκορ του ημιχρόνου στο 2-0. Το κερασάκι στη τούρτα της νίκης κόντρα στους Καταλανούς έβαλε ο Μουριέλ που έκανε το 3-0 στο 90’ με μια υπέροχη ατομική προσπάθεια.