Ουέσκα – Κάντιθ 0-2 (vid)

Η Κάντιθ πήρε το πρώτο της τρίποντο στη φετινή La Liga μετά από την εκτός έδρας νίκη της με 2-0 κόντρα στην Ουέσκα του Δημήτρη Σιόβα.

Η Κάντιθ πήρε την πρώτη της νίκη στη φετινή La Liga καθώς νίκησε με 2-0 στο «Αλκοράζ» την Ουέσκα του Δημήτρη Σιόβα στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής.

Ο Έλληνας αμυντικός πραγματοποίησε καλή εμφάνιση σε γενικές γραμμές αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να δώσει ένα καλύτερο αποτέλεσμα στην ομάδα του.

Το σκορ για τους Ανδαλουσιάνους άνοιξε στο 11ο λεπτό όταν ο Αλβάρο Νεγρέδο εκμεταλλεύτηκε την ασταθή απόκρουση του Αντρές Φερνάντεθ και με πλασέ πέτυχε το πρώτο γκολ της Κάντιθ στη La Liga ύστερα από 15 χρόνια.

Στο 83ο λεπτό του αγώνα ο Χόρχε Πόμπο ξέφυγε από την άμυνα των γηπεδούχων και διαμόρφωσε για τους φιλοξενούμενους το 2-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Σημειώνεται ότι στην εστία της Κάντιθ έκατσε ο Αλμπέρτο Θιμπουέντες ο οποίος έγινε ο γηραιότερος παίκτης που έκανε ντεμπούτο στη La Liga σε ηλικία 41 ετών και 114 ημερών.