Αλαβές – Χετάφε 0-0 (vid)

Χωρίς γκολ έληξε το παιχνίδι ανάμεσα στην Αλαβές και τη Χετάφε για την 3η αγωνιστική της La Liga.

Στο 0-0 έμειναν οι Αλαβές και Χετάφε στο «Μεντιθορόθα» για την 3η αγωνιστική της La Liga.

Το παιχνίδι αυτό δεν είχε πολλές αξιόλογες φάσεις και για τις δύο ομάδες. Στο 5ο λεπτό, ο Σουάρεθ έσωσε το σουτ του Χοσελού και ένα λεπτό αργότερα ο Κουκουρέγια έδωσε πάσα στον Ερνάντες ο οποίος αστόχησε με πλασέ από κοντά. Στο 27′, ακυρώθηκε γκολ των φιλοξενούμενων για οφσάιντ και στο 34′ το σουτ του Κουκουρέγια πέρασε λίγο έξω από την εστία. Ο Πατσέκο έσωσε τους γηπεδούχους στο 36′ και το 38′ τις προσπάθειες των Μάτα και Ερνάντες.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το παιχνίδι κυλούσε σε πολύ χαμηλούς ρυθμούς. Ο Κουκουρέγια έχασε μια ευκαιρία να σκοράρει στο 53′, ενώ στο 77′ ο Ντέιβερσον δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα των φιλοξενούμωνων.

Η Αλαβές πήρε έτσι τον πρώτο της βαθμό ενώ από την πλευρά της η Χετάφε έφτασε τους τέσσερις.

ΑΛΑΒΕΣ: Πατσέκο, Λαγουάρδια, Ντουάρτε, Ναβάρο, Έντγκαρ Μέντεθ (88′ Μπόρχα Σάινθ), Λεζέν, Μπατάλια (81′ Μανού Γκαρσία), Χοσελού, Πονς, Ντέιβερσον (81′ Λούκας Πέρεθ), Ριόχα (68′ Χάβι Λόπεθ).

ΧΕΤΑΦΕ: Σορία, Ετσέιτα, Σουάρεθ, Νιόμ, Ντζενέ, Ολιβέιρα, Κουκουρέγια, Μακσίμοβιτς, Αραμπάρι, Μάτα (46′ Ουνάλ), Ερνάντες (60′ Ανχέλ).