Αλαβές – Μπιλμπάο 1-0 (vid)

Η Αλαβές νίκησε με 1-0 την Αθλέτικ Μπιλμπάο για την 5η αγωνιστική της La Liga.

Η Αλαβές πήρε μια πολύ σημαντική νίκη στο «Μεντιθορόθα» με 1-0 κόντρα στην Μπιλμπάο στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της La Liga.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλά στον αγώνα και είχαν μεγάλη ευκαιρία στο 8′ με τον Νούνιεθ να διώχνει το σουτ του Ντέιβερσον. Στο 39ο λεπτό οι Βάσκοι είχαν την πρώτη τους ευκαιρία με το σουτ του Ντάνι Γκαρθία να φεύγει λίγο έξω από την εστία του Πατσέκο. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-0.

Στο 50ο λεπτό η Αλαβές έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία με τον Μέντεθ σε κενή εστία ενώ στο 67′ ο Κάπα έκανε ένα πλασέ που ήταν άστοχο. Στο 74′ οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με το φάουλ του Λούκας και την κεφαλιά του Έλι που σκόραρε για το 1-0 εννιά λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς. Στο 86′ οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Ντουάρτε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και λίγα λεπτά αργότερα το παιχνίδι έληξε με την Αλαβές να παίρνει τη νίκη με 1-0.