Μπέτις – Σοσιεδάδ 0-3 : Περίπατος και κορυφή

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ έκανε πάρτι (0-3) στην έδρα της Μπέτις και σκαρφάλωσε στην κορυφή της La Liga.

Πάρτι έκανε στο Μπενίτο Βιγιαμαρίν η Ρεάλ Σοσιεδάδ! Οι Βάσκοι πέρασαν… αέρας (0-3) από την έδρα της Μπέτις και σκαρφάλωσαν στην κορυφή της La Liga, όπου συγκατοικούν με την Βιγιαρεάλ.

Στο 43’ μετά από σέντρα του Ογιαρθάμπαλ από αριστερά, ο Πόρτου πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι κι έκανε το 0-1 για την Σοσιεδάδ. Στο 47ο λεπτό ακυρώθηκε γκολ του Σανάμπρια για χιλιοστά, ενώ στο 72ο λεπτό, ο Ισάκ κέρδισε το πέναλτι. Ο Ογιαρθάμπαλ ανέλαβε την εκτέλεση, ευστοχώντας από τα 11 βήματα.

Οι γηπεδούχοι είχαν έντονα παράπονα από τη διαιτησία και στο 64΄, οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι του Λε Νορμάν στον Σανάμπρια.

Στο 84΄, οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι, ενώ στο 89΄, ο Γιανουζάι έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα του θριάμβου.

ΜΠΕΤΙΣ: Μπράβο, Σίντνεϊ, Μπάρτρα, Άλεξ Μορένο (74’ Mιράνδα), Κανάλες (58’ Καβάλιο), Χοακίν (58’ Λορέν Μορόν), Ροντρίγκες, Φεκίρ, Τέγιο (74’ Λάινεθ), Ιγκλέσιας (46’ Σανάμπρια), Ρουϊμπάλ.

ΣΟΣΙΕΔΑΔ:  Ρεμίρο, Μονρεάλ, Γοροσαμπέλ, Ελουστόνδο, Λε Νορμάν, Νταβίντ Σίλβα (84’ Ρομπέρτο Λόπεθ), Μερίνο, Γκεβάρα (65’ Θουμπιμένδι), Ζοσέ, Πόρτου, Ογιαρθάμπαλ (84’ Γιανουζάι)