«Χρυσός» βαθμός για τη Βαγιαδολίδ (1-1), Ήττα «πισωγύρισμα» για τη Βιγιαρεάλ (2-1)

Με γκολ στο 86ο λεπτό, η Ρεάλ Βαγιαδολίδ πήρε έναν τεράστιο βαθμό κόντρα στην 19η Έλτσε και παρέμεινε πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού. Ήττα «μαχαιριά» για τη Βιγαρεάλ που ηττήθηκε με 2-1 από την Αλαβές για την 31η αγωνιστική της La Liga.

Έλτσε – Βαγιαδολίδ 1-1

Έναν βαθμό που μπορεί να αποδειχθεί καθοριστικός στο τέλος της σεζόν πήρε η Ρεάλ Βαγιαδολίδ. Αν και βρέθηκε να χάνει από το 22ο λεπτό με 1-0 από την Έλτσε, η Βαγιαδολίδ δεν τα παράτησε και στο 86ο λεπτό κατάφερε να ισοφαρίσει και να πάρει έναν «χρυσό» βαθμό στη μάχη της παραμονής, καθώς με την ισοπαλία αυτήν παρέμεινε πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Η Έλτσε ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού και απείλησε δύο φορές στο πρώτο δεκάλεπτο, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να ανοίξει το σκορ. Το γκολ τελικά δεν άργησε, καθώς στο 22ο λεπτό ο Φιδέλ εκμεταλλεύτηκε την πολύ καλή πάσα του Μίλα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των φιλοξενούμενων, γράφοντας το 1-0 υπέρ της Έλτσε.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Βαγιαδολίδ μπήκε καλύτερα και έστειλε το πρώτο της μήνυμα στο 53ο λεπτό με τον Γκουαρντιόλα, ο οποίος απείλησε ξανά λίγα λεπτά αργότερα. Και εκεί που η Έλτσε έδειχνε να κρατάει το «τρίποντο» εμφανίστηκε στο 86ο λεπτό ο Λούκας Ολάθα και με ένα όμορφο τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των γηπεδούχων διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.

Αλαβές – Βιγιαρεάλ 2-1

Ήττα που μπορεί να κρίνει πολλά για τη Βιγιαρεάλ. Η ομάδα του Ουνάι Έμερι ηττήθηκε κόντρα στην Αλαβές με 2-1, με τους γηπεδούχους ωστόσο να βάζουν στο… σακούλι ένα τεράστιο «τρίποντο» για τη μάχη της παραμονής.

Το «κίτρινο υποβρήχιο» παρέμεινε στην 5η θέση, ωστόσο σε περίπτωση που η Σοσιεδάδ κερδίσει το επόμενο παιχνίδι, η Βιγιαρεάλ θα πέσει στην 6η θέση και θα χάσει το πλεονέκτημα για τη μάχη της Ευρώπης.

Στη μοναδική καλή ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου, ο Χοσέλου κατάφερε να ανοίξει το σκορ και να δώσει το προβάδισμα στην Αλαβές στο 17ο λεπτό της αναμέτρησης. Η Βιγιαρεάλ πάντως κατάφερε πάντως να ισοφαρίσει με το… καλημέρα του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Πάκο να γράφει το 1-1 στο 50ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν ωστόσο να βρουν το «χρυσό» γκολ στο 80ο λεπτό με τον Έντγκαρ Μέντες να διαμορφώνει το τελικό 2-1.