Βασιλιάς Σουάρες, οδηγεί την Ατλέτικο στον τίτλο (2-1, pic & vids)

Ο λυτρωτής Σουάρες χάρισε στην Ατλέτικο Μαδρίτης νίκη τίτλου επί της Οσασούνα (2-1) στα τελευταία λεπτά σε ένα παιχνίδι «θρίλερ», όπου οι «ροχιμπλάνκος» έχαναν. Την ίδια ώρα η Ρεάλ έφυγε με το διπλό από το «Σαν Μαμές» (0-1).

Μπορεί να παίζει συχνά πυκνά με τη φωτιά, αλλά αυτό το πρωτάθλημα δεν το χάνει η Ατλέτικο! Οι «ροχιμπλάνκος» με πρωταγωνιστή τον… Βασιλιά Σουάρες επικράτησαν της Οσασούνα (2-1) και έχουν «αγκαλιάσει» τον τίτλο της La Liga.

Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμέονε παρέμεινε στην κορυφή και στο +2 από τη Ρεάλ, που πέρασε από την έδρα της Μπιλμπάο (0-1) και αν πανηγυρίσει τη νίκη την επόμενη αγωνιστική κόντρα στη Βαγιαδολίδ, θα σηκώσει την κούπα έπειτα από 7 χρόνια.

Από την άλλη, η Μπαρτσελόνα έμεινε εκτός «μάχης» του τίτλου, καθώς ηττήθηκε από την Θέλτα μέσα στην έδρα της και έμεινε στην 3η θέση.

Η Ατλέτικο μπορεί να είχε την απόλυτη υπεροχή στο παιχνίδι, αλλά πολλές ευκαιρίες (δύο δοκάρια, δύο -σωστά- ακυρωθέντα γκολ), όμως δεν κατάφερνε να πάρει το προβάδισμα και το άγχος την κυρίευε.

Μάλιστα, πλήρωσε ακριβά την αστοχία της, όταν ο Μπουντιμίρ στο 75′ με μια κεφαλιά άνοιξε το σκορ και προκάλεσε πανικό στην ομάδα του Σιμεόνε. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι μετέτρεψαν τον πανικό σε… πάθος και με απόλυτη αποφασιστικότητα έφεραν τούμπα το ματς. Στο 82′ ισοφάρισε ο Λόντι και μετά από 6 λεπτά ο Σουάρες χάρισε στην ομάδα του… μισό πρωτάθλημα.

Η Ρεάλ Μαδρίτης επιβλήθηκε με 1-0 της Αθλέτικ Μπιλμπάο στο «Σαν Μαμές» χάρη σε γκολ του Νάτσο στο 68′ και έμεινε «ζωντανή» στην κούρσα του τίτλου, όμως για να αναδειχθεί πρωταθλήτρια θα πρέπει να κερδίσει τη Βιγιαρεάλ την επόμενη αγωνιστική, αλλά και να «στραβοπατήσει» η Ατλέτικο με τη Βαγιαδολίδ.

Όσον αφορά την Μπαρτσελόνα, πέταξε «λευκή πετσέτα». Οι Καταλανοί ηττήθηκαν από τη Θέλτα στο «Καμπ Νου» και χαράμισε τις όποιες ελπίδες της είχαν μέινει για το πρωτάθλημα. Στο 28′ ο Μέσι άνοιξε το σκορ, όμως ο Μίνα γύρισε μόνος του το ματς με δύο δικά του γκολ στο 28′ και στο 89′.