Επέστρεψε στα σαλόνια η Βαγιεκάνο

Η Βαγιεκάνο επικράτησε με 2-0 στην έδρα της Χιρόνα, ανέτρεψε το σκορ του πρώτου ματς (1-2) και πήρε το τρίτο εισιτήριο για τη La Liga.

Η La Liga υποδέχθηκε τη Ράγιο Βαγιεκάνο, που επέστρεψε στα «σαλόνια» της Primera Division ύστερα από δύο χρόνια, μετά τη νίκη της με 2-0 στην έδρα της Χιρόνα, στον αγώνα-ρεβάνς του τελικού των πλέι οφ όπου ανέτρεψε το σκορ της εντός έδρας ήττας της (1-2).

Η ομάδα της Μαδρίτης, που θα ακολουθήσει τις Εσπανιόλ και Μαγιόρκα στην κορυφαία επαγγελματική κατηγορία της ιβηρικής χώρας, προηγήθηκε στο 7ο λεπτό με «λόμπα» του Άλβαρο Γκαρθία. Ο ίδιος έμελλε να αναδειχθεί σε πρόσωπο του αγώνα, όταν τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου γύρισε στον Όσκαρ Τρέχο που διπλασίασε, διαμορφώνοντας ταυτόχρονα το τελικό σκορ.

Στο 56ο λεπτό ο Βελάσκεθ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και η Ράγιο Βαγιεκάνο έμεινε με δέκα παίκτες, όμως οργανώθηκε σωστά και παρά την πίεση της Τζιρόνα κατάφερε να διατηρήσει ανέπαφη την εστία της και να πανηγυρίσει μια μεγάλη άνοδο.