Θέλτα – Λας Πάλμας 2-1

Σπουδαία εντός έδρας νίκη με σκορ 2-1 και μάλιστα με ανατροπή πήρε η Θέλτα κόντρα στη Λας Πάλμας.

Τι και αν βρέθηκε πίσω στο σκορ; Η Θέλτα έδειξε πως έχει ψυχικά αποθέματα και στο τέλος πήρε μία πολύ σημαντική με σκορ 2-1 στο εντός έδρας ματς κόντρα στη Λας Πάλμας στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της La Liga.

Το πρώτο μέρος έληξε χωρίς πολλές φάσεις. Όμως, οι καλύτερες στιγμές ανήκαν στη Θέλτα που πίεζε από τα πρώτα κιόλας λεπτά. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα με τον Εξπόσιτο στο 53′ και «πάγωσαν» το Μπαλαΐδος για μερικά λεπτά.

Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι έδειξαν πως δεν τα παρατάνε και το πάλεψαν μέχρι εκεί που δεν έπαιρνε. Έτσι, έφεραν το ματς στα ίσα με τον Κάστρο στο 62′ και ενώ όλα έδειχναν πως το 1-1 θα είναι το τελικό αποτέλεσμα ήρθε ο Ερνάντες στο 89′ για να δώσει τη μεγάλη νίκη στην ομάδα του Βίγκο.