Αλαβές – Ρεάλ Μαδρίτης 1-4

Η Ρεάλ Μαδρίτης είχε πολύ εύκολο έργο στην πρεμιέρα κόντρα στην Αλαβές, την οποία διέλυσε μες το σπίτι της (1-4).

Αγριεμένη και με το… δεξί μπήκε στη νέα σεζόν η Ρεάλ Μαδρίτης, που στην 1η αγωνιστική της La Liga διέσυρε την Αλαβές (1-4). Πρωταγωνιστής ο… συνήθης ύποπτος, Καρίμ Μπενζεμά, ο οποίος σκόραρε δις, ενώ οι Νάτσο και Βινίσους πέτυχαν τα άλλα δύο γκολ.

Μετά από ένα νωχελικό πρώτο ημίχρονο για την ομάδα του Κάρλο Αντσελότι, όπου μάλιστα η Αλαβές ζήτησε πέναλτι στο 41ο λεπτό, το οποίο δεν δόθηκε ποτέ, οι Μαδριλένοι μπήκαν αποφασισμένοι να «καθαρίσουν» το ματς και με εμφατικό τρόπο.

Μέσα σε 17 λεπτά η υπόθεση νίκη «κλείδωσε», με τον Καρίμ Μπενζεμά να κάνει την αρχή στο 48ο λεπτό, ανοίγοντας το σκορ. Ύστερα από 8 λεπτά ο Νάτσο διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, ενώ ο Γάλλος επιθετικός χτύπησε ξανά στο 62ο λεπτό και έδωσε προβάδισμα τριών τερμάτων στη «Βασίλισσα».

Στο 65ο λπετό οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Χοσελού από την άσπρη βούλα, όμως δεν μπόρεσαν να κάνουν κάτι περισσότερο, ενώ στο 92ο λεπτό ο Βινίσιους έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα, διαμορφώνοντας το τελικό 1-4 για τους «μερένχες».

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής στη La Liga

Παρασκευή 13 Αυγούστου

Βαλένθια – Χετάφε 1-0 (11′ πέν. Σολέρ)

Σάββατο 14 Αυγούστου

Μαγιόρκα – Μπέτις 1-1 (25′ Ολιβάν – 59′ αυτ. Ρέινα)

Κάδιθ – Λεβάντε 1-1 (90+7′ Εσπίνο – 39′ Μοράλες)

Αλαβές – Ρεάλ 1-4 (65′ πέν. Χοσέλου – 48′, 62′ Μπενζεμά, 56′ Νάτσο, 90+2′ Βινίσιους)

Οσασούνα – Εσπανιόλ 0-0