Έσπασε το… ρόδι η Μαγιόρκα (1-0)

Η Μαγιόρκα κατάφερε να επικρατήσει με 1-0 της Αλαβές, φτάνοντας έτσι στην πρώτη της νίκη στη φετινή La Liga.

Πρώτη νίκη για τη σεζόν 2021/22 για τη Μαγιόρκα! Σε ένα πολύ κλειστό παιχνίδι, η Μαγιόρκα κατάφερε να φύγει με το διπλό (0-1) από την έδρα της Αλαβές, με το γκολ του Νίνο στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης να αποδεικνύεται αρκετό, φεύγοντας έτσι με το πρώτο «τρίποντο» της σεζόν από το «Μεντιθορόθα».

Παράλληλα, υποχρέωσε την Αλαβές στη δεύτερη σερί εντός έδρας ήττα της, μετά από εκείνη από τη Ρεάλ Μαδρίτης. Πολλά κρίθηκαν στην αποβολή του Ρουμπέν Ντουάρτε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 66ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι, με παίκτη παραπάνω, πίεσαν και βρήκαν το γκολ στο 80’ με τον Νίνο, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την κάθετη πάσα του Σάλβα Σεβίγια.