Μπαρτσελόνα – Μετά από 23 χρόνια δεν νίκησε σε ματς που προηγήθηκε 3-0

Από το 1998 είχε να χάσει προβάδισμα τριών τερμάτων η Μπαρτσελόνα και το κατάφερε σήμερα και αυτό.

Σε ένα ακόμα παιχνίδι η Μπαρτσελόνα ήταν απογοητευτική, καθώς ήρθε ισόπαλη 3-3 με την Θέλτα στο Βίγκο για την 13η αγωνιστική της La Liga. Οι «μπλαουγκράνα» για μία ακόμη φορά δεν κατάφεραν να πετύχουν δύο συνεχόμενες νίκες στην σεζόν.

Το ημίχρονο βρήκε τους Καταλανούς να προηγούνται με 3-0 απέναντι στη Θέλτα, ωστόσο τα πράγματα ήταν τελείως διαφορετικά στο δεύτερο ημίχρονο με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν σε 3-3 στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Όσον αφορά το προβάδισμα που έχασε η Μπαρτσελόνα, αυτή ήταν η πρώτη φορά που μετά από 23 χρόνια δεν ενοικίαση αγώνα όπου βρέθηκε μπροστά με τρία τέρματα.

Πιο συγκεκριμένα, στις 19 Ιανουαρίου του 1998, η Μπαρτσελόνα είχε προηγηθεί με 3-0 της Βαλένθια στο 54ο λεπτό, ωστόσο οι νυχτερίδες είχαν καταφέρει να σκοράρουν τέσσερα τέρματα και να πάρουν μία σπουδαία Νίκη μέσα στο Καμπ Νου.