Ατλέτικο Μαδρίτης – Οσασούνα 1-0

Η Ατλέτικο επικράτησε με 1-0 της Οσασούνα χάρη σε γκολ του Φελίπε στο 87' και διατηρήθηκε στην 4η θέση της La Liga.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης πήρε σημαντική νίκη με 1-0 επί της Οσασούνα για την 14η αγωνιστική της La Liga χάρη σε γκολ του Φελίπε στο 87′.

Έτσι, η ομάδα του Σιμεόνε έφτασε τους 26 βαθμούς, με την Σεβίλλη να έχει 28, όσους και η Σοσιεδάδ, και την Ρεάλ να είναι στους 27, με ένα παιχνίδι λιγότερο.

Παρά τις προσπάθειες της, η Ατλέτικο δεν μπόρεσε να βρει κάποιο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, και πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο κυριαρχούσε, όμως όλα έδειχναν πως ο αγώνας θα έληγε ισόπαλος. Στο 87′, ο Φελίπε κατάφερε να σκοράρει μετά την ασίστ του Καράσκο και χάρισε την πολύτιμη νίκη στην Ατλέτικο.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Όμπλακ, Σάβιτς, Βρσάλικο (84’ Κάρλος Μάρτινς), Φελίπε, Κόκε, Ερμόσο, Καρασκό, Λεμάρ (64’ Ντε Πολ), Γιορέντε (74’ Κοντογκμπιά), Γκριεζμάν (74’ Κούνια), Κορέα (64’ Σουάρες).

ΟΣΑΣΟΥΝΑ: Σέρτζιο Ερέρα, Χουάν Κρουθ, Νταβίντ Γκαρσία, Νάτσο Βιδάλ, Ουνάι Γκαρσία, Μπράσανατς (74’ Ινίγο Πέρεθ), Μανού Σάντσεθ, Τορό (65’ Μπούντιμιρ), Μονκαγιόλα (88’ Μπάρχα), Κίκε, Άβιλα (65’ Όιερ).