Ρεάλ Σοσιεδάδ – Βιγιαρεάλ 1-2 – Συνεχίζεται η κατρακύλα της Σοσιεδάδ

Παρότι προηγήθηκε, η Ρεάλ Σοσιεδάδ ηττήθηκε με 3-1 από την Βιγιαρεάλ, γνωρίζοντας την τέταρτη συνεχόμενη ήττα της στο πρωτάθλημα.

Δεν μπορεί να σηκώσει κεφάλι η Ρεάλ Σοσιεδάδ. Οι Βάσκοι ηττήθηκαν με 3-1 από την Βιγιαρεάλ στο «Σαν Σεμπαστιάν» με αποτέλεσμα να γνωρίσει την τέταρτη συνεχόμενη ήττα της στο πρωτάθλημα.

Παρότι προηγήθηκε με τον Ισάκ στο 32΄, δεν κατάφερε να χάρει για πολύ το προβάδισμα, καθώς έξι λεπτά αργότερα ο Μορένο ισοφάρισε για τα Κίτρινα Υποβρύχια. Στο δεύτερο ημίχρονο άλλαξαν και οι αριθμητικές ισορροπίες, καθώς η Σοσιεδάδ έμεινε με 10 παίκτες, καθώς ο Ογιαρθάμπαλ αντίκρισε την κόκκινη κάρτα και αποβλήθηκε από το παιχνίδι.

Η ομάδα του Ουνάι Εμέρι εκμεταλλεύτηκε αμέσως το αριθμητικό πλεονέκτημα, καθώς στο 69΄ πήρε το προβάδισμα και πάλι με το Μορένο, ενώ στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού ο Τσουκουέζε διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Το τελικό σφύριγμα του διαιτητή σηματοδότησε την τέταρτη συνεχόμενη ήττα των Βάσκων, ενώ η Βιγιαρεάλ ανέβηκε στην 10η θέση της βαθμολογίας.