Βιγιαρέαλ – Ρεάλ Μαδρίτης 0-0: «Στραβοπάτημα» ξανά η Βασίλισσα και στο -4 η Σεβίλλη

Σε ενα ματς που έσπασαν τα δοκάρια(πέντε συνολικά) Ρεάλ και Βιγιάρεαλ έμειναν στο 0-0 όπως και στον πρώτο γύρο, με τους γηπεδούχους να κάνουν πισωγύρισμα όσον αφορά την μάχη της τετράδας, ενώ οι φιλοξενούμενοι είδαν την διαφορά από την Σεβίλλη να μειώνεται στους τέσσερις.

Η Βιγιαρεάλ ήταν καλύτερη στο πρώτο 45λεπτο και είχε δύο πολύ καλές στιγμές για να προηγηθεί, με το δοκάρι του Ντανζούμα στο 18′ και το σουτ του Αλμπέρτο Μορένο στο 38′ που απέκρουσε ο Τιμπό Κουρτουά. Στον αντίποδα, η Ρεάλ είχε μοναδική καλή στιγμή το τετ α τετ του Γκάρεθ Μπέιλ με τον Χερόνιμο Ρούλι στο 42′ που βγήκε νικητής ο γκολκίπερ των γηπεδούχων.

Στην επανάληψη η Ρεάλ ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της,  είχαν μια καλή στιγμή με τον Μάρκο Ασένσιο κι ένα δοκάρι με τον Μπέιλ έπειτα από επέμβαση του Ρούλι, όμως αφού δεν σημείωσαν γκολ, έδωσαν θάρρος στους γηπεδούχους να βγουν από το γήπεδό τους.

Στις καθυστερήσεις, οι φιλοξενούμενοι είχαν την καλύτερη στιγμή, με τον Λούκα Γιόβιτς να έχει δοκάρι και στην επαναφορά, ο Νάτσο πλασάρει, αλλά ο Σερζ Οριέ σε κενή εστία σώζει βέβαιο γκολ.

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ: Ρουγί, Αλμπιόλ, Πάου Τόρες, Φόιθ, Παρέχο, Ιμπόρα (67’ Τριγέρος), Λο Σέλσο (86’ Οριέ), Αλμπέρτο Μορένο, Πεδράθα (74’ Εστουπινιάν), Ντανζουμά (67’ Ντιά), Τσουκβουέζε (74’ Πίνο)

ΡΕΑΛ: Κουρτουά, Καρβαχάλ, Μιλιτάο, Αλάμπα, Μαρσέλο (82’ Νάτσο), Κρόος, Κασεμίρο, Βαλβέρδε (78’ Μόντριτς), Μπέιλ (75’ Γιόβιτς), Ασένσιο (78’ Ροδρίγο), Βινίσιους (82’ Αζάρ)