Αθλέτικ Μπιλμπάο – Χετάφε 1-1: «Χρυσό» βαθμό η Χετάφε στο «Σαν Μαμές»

Με πολύτιμο βαθμό (1-1) έφυγε από το «Σαν Μαμές» η Χετάφε, στην προσπάθεια που κάνει για να παραμείνει στη La Liga.

«Χρυσό» βαθμό απέσπασε στο «Σαν Μαμές» η Χετάφε στην προσπάθεια που καταβάλλει για να παραμείνει στην La Liga.

Στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 29ης αγωνιστικής στη LaLiga οι Μαδριλένοι απέσπασαν ισοπαλία 1-1 από τους γηπεδούχους Βάσκους, αν και από το 65ο λεπτό αγωνιζόταν με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Κουένκα.

Η Χετάφε άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με τον Ουνάλ και η Αθλέτικ ισοφάρισε στο 29΄, με τον Μπερτσίτσε να διαμορφώνει το τελικό σκορ.

Στο 57΄ οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν και δεύτερο γκολ με τον Ολιβέιρα, αλλά μετά την εξέταση της φάσης στο VAR διαπιστώθηκε ότι είχε προηγηθεί οφσάιντ.

ΜΠΙΛΜΠΑΟ: Σιμόν, Ντε Μάρκος (89’Σεράνο), Βιβιάν, Άλβαρεθ, Γιούρι Μπερτσίτσε, Μπερενγκέρ, Βενθεδόρ, Βέσπα, Μουνιαΐν (89’Πετσαρομάν), Σάνθετ (78’Ραούλ Γκαρθία), Ινιάκι Γουίλιαμς (78’Βιγιαλίμπρε).

ΧΕΤΑΦΕ: Σόρια, Κουένκα, Μίτροβιτς, Ντζενέ, Ολιβέρα, Όσκαρ Ροντρίγκεθ (78’Οκάι), Αλενιά (87’Ινγκλέσιας), Νταμιάν Σουάρεθ, Ραμίρεθ (74’Μαγιοράλ), Ουνάλ (87’Μάτα).