Ο Κουρτουά εξηγούσε στους οπαδούς της Σεβίλλης τον κανονισμό για το χέρι

Ο Τιμπό Κουρτουά κάθισε για λίγα λεπτά και άνοιξε συζήτηση με τους οπαδούς της Σεβίλλης, με σκοπό να τους εξηγήσει τον κανονισμό για το χέρι, όση ώρα ο ρέφερι της αναμέτρησης ήλεγχε στο VAR το γκολ του Βινίσιους.

Αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0 στα πρώτα 25 λεπτά, η Ρεάλ Μαδρίτης κατάφερε να κάνει μια σπουδαία ανατροπή με 3-2 στην έδρα της Σεβίλλης, κάνοντας έτσι ακόμη ένα αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος στην Ισπανία.

Ωστόσο η φάση που σήκωσε αρκετή… σκόνη συνέβη στο 76′ της αναμέτρησης. Πιο συγκεκριμένα ο Βινίσιους έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με το σκορ να είναι στο 2-1 υπέρ των γηπεδούχων, όμως ο διαιτητής , ακόμα και με «on-field review» είδε πως ο Βραζιλιάνος  χρησιμοποιήσε το χέρι του και έτσι δεν μέτρησε το γκολ.

Οση ώρα ο ρέφερι ήλεγχε τη φάση στο VAR, ο Τιμπό Κουρτουά άνοιξε συζήτηση με τους οπαδούς της Σεβίλλης, προκειμένου να τους εξηγήσει τον κανονισμό του χεριού, λέγοντας τους πιθανότατα ότι το γκολ του συμπαίκτη του έπρεπε να είχε καταχωρηθεί.