Αλαβές – Χετάφε 2-0

Η Αλαβές επικράτησε 2-0 της Χετάφε και απομακρύνθηκε ακόμα περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη.

Η Χετάφε ήταν αδιάφορη. Στην 11η θέση της βαθμολογίας δεν διεκδικεί ευρωπαϊκό εισιτήριο, ενώ δεν κινδυνεύει κιόλας. Η παραμονή της είναι εξασφαλισμένη. Από πλευράς της η Ντεπορτίβο Αλαβές, ήθελε ακόμα τρεις βαθμούς για να φύγει εντελώς το άγχος της επικίνδυνης ζώνης και τους πήρε.Η εντός έδρας νίκη με 2-0 της έδωσε άλλο αέρα και τη βοήθησε να σκαρφαλώσει κι άλλο στην βαθμολογία, απέχοντας πλέον 12 βαθμούς από την ζώνη του υποβιβασμού.

Στο 8ο λεπτό το σουτ του Σιμπασάκι δεν βρήκε στόχο, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Πατσέκο είπε όχι σε πλασέ του Άνχελ. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το σκορ στο 0-0 αλλά στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και πήραν το τρίποντο της νίκης. Σκόρερ για την ομάδα της Βιτόρια ο Λαγκάρντια στο 48ο λεπτό και ο Ελ Χαντανί στο 75ο λεπτό.

Η Χετάφε είχε την ευκαιρία να μειώσει, αλλά ο Αντούνες αστόχησε σε πέναλτι στο 81ο λεπτό. Πέναλτι υπ’αριθμόν 5(!) που χάνει φέτος η ομάδα.