Θέλτα – Σεβίλλη 4-0

Με χατ-τρικ του Ιάγο Άσπας και αυτογκόλ του Αράνα, η Θέλτα διέσυρε την Σεβίλλη (4-0)!

Τι κι αν την περασμένη αγωνιστική κόντρα στην Μπαρτσελόνα, έφτασε μια ανάσα μακριά από το να γίνει η πρώτη(!) ομάδα που θα υποχρέωνε σε ήττα τους Μπλαουγκράνα; Τι κι αν το βράδυ της Τετάρτης κόντρα στην «καυτή» Μπάγερν Μονάχου κατάφερε ναι μεν να ηττηθεί, μα να διατηρήσει ελπίδες πρόκρισης ενόψει της ρεβάνς. Κόντρα στην Θέλτα διασύρθηκε το απόγευμα του Σαββάτου. Το 4-0 αναμφίβολα πρέπει να προβληματίσει τον Μοντέλα. Από τότε που ανέλαβε, μόνο η Ντεπορτίβο από τους συλλόγους της Ανδαλουσίας έχει δεχτεί περισσότερα γκολ. Μια ομάδα δηλαδή που βρίσκεται με 1,5 πόδι στην Segunda Division.

Στο 38ο λεπτό της σημερινής αναμέτρησης ο Γκιγιέρμε Αράνα πλήγωσε την ομάδα του στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Σόρια, ο οποίος δευτερόλεπτα πριν είχε πραγματοποιήσει εντυπωσιακή απόκρουση. Το δεύτερο ημίχρονο είχε ένα και μοναδικό πρωταγωνιστή: Ιάγο Άσπας. Τρία λεπτά πριν την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, ο Ισπανός άσος έκανε το 2-0 για την Θέλτα με ωραία ατομική ενέργεια και πλασέ εντός περιοχής, χρειάστηκε ακόμα τρία λεπτά για ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 3-0 με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα (στο 60′). Και στο 78ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 4-0, κάνοντας χατ- τρικ! (Μόνο οι Λιονέλ Μέσι, Κριστιάνο Ρονάλντο και Αντουάν Γκριεζμάν έχουν τόσα χατ – τρικ φέτος στη La Liga)