Ατλέτικο Μαδρίτης – Μπιλμπάο 1-0: O Γκριεζμάν έδωσε τη λύση

Με ένα γκολ του Αντουάν Γκριεζμάν η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε με 1-0 της Μπιλμπάο και εδραιώθηκε στην τετράδα της La Liga.

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο έφερε την Ατλέτικο Μαδρίτης στα… όριά της, χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες στο «Metropolitano», όμως τη λύση για τους «ροχιμπλάνκος» έδωσε για άλλη μία φορά φέτος ο Αντουάν Γκριεζμάν, χαρίζοντας στην ομάδα του μία μεγάλη νίκη (τρίτη στα τελευταία 4 ματς) με 1-0 στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της LaLiga, που την φέρνει πλέον σε απόσταση… αναπνοής απ’ την 3η Σοσιεδάδ.

Μετά από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο, η Ατλέτικο ανέβασε… στροφές στο δεύτερο 45λεπτο κι έφτασε εντέλει στο τρίποντο, χάρις στο γκολ του Γάλλου επιθετικού, ο οποίος πήρε την ασίστ από τον Ντεπάι και νίκησε τον Αγκιρεθαμπάλα με θαυμάσιο σουτ μέσα απ’ την περιοχή.

Ατλέτικο Μαδρίτης: Όμπλακ, Χιμένες, Ρεϊνίλντο, Μολίνα, Ερμόσο, Κόκε, Καρασκό (72’ Ντεπάι), Ντε Πολ (58’ Μπάριος), Γιορέντε, Κορέα (58’ Μοράτα), Γκριεζμάν (90+2΄Σαούλ)

Μπιλμπάο: Αγιρεθαμπάλα, Ντε Μάρκος, Βιβιάν, Γιούρι, Γεράι (83’ Μπερενγκέρ), Ντάνι Γκαρσία (68’ Θάραγα), Βέσγα, Σάνσετ (83’ Παρέδες), Μουνιαΐν (68’ Γουρουθέτα), Ν.Ουίλιαμς (83’ Ραούλ Γκαρσία), Ι.Ουίλιαμς.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ, η βαθμολογία και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 22ης αγωνιστικής της La Liga:

Τζιρόνα-Αλμερία 6-2

(8΄ Καστεγιάνος, 34΄ Τσιγκάνκοφ, 36΄ Ρικέλμε, 43΄ Ερνάντεθ, 77΄ Μάρτιν, 79΄ Στουάνι – 67΄ Ραμαζανί, 81΄ Τουρέ)

Σοσιεδάδ-Θέλτα 1-1