Σε τροχιά τετράδας η Μπέτις (2-1) – «Όρθια» με δέκα παίκτες η Θέλτα στο Σαν Σεμπαστιάν (1-1)

Η Μπέτις πήρε δύσκολη νίκη-τετράδας με 2-1 κόντρα στη Βαγιαδολίδ ενώ Σοσιεδάδ και Θέλτα ήρθαν ισόπαλες με 1-1.

Η Μπέτις δυσκολεύτηκε, αλλά τελικά πήρε τη σημαντική νίκη επί της φορμαρισμένης Βαγιαδολίδ με 2-1, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος.

Με τη νίκη αυτή η ομάδα της Σεβίλης πλησίασε ξανά στο γκρουπ των πρωτοπόρων. Μόλις στα 78 δευτερόλεπτα από την έναρξη του παιχνιδιού, ο Χουάνμι από ασίστ του Κανάλες έκανε το 1-0. Με τη συμπλήρωση 30 λεπτών ο Πέρεθ με σουτ έκανε το 1-1 και το τελικό 2-1 διαμόρφωσε ο Κανάλες με πέναλτι στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου.

Νωρίτερα, «σκόνταψε» και έχασε δύο πολύτιμους βαθμούς η Σοσιεδάδ στο γήπεδο της κόντρα στη Θέλτα (1-1). Ο Μίκελ Οργιαθάμπαλ άνοιξε το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό για τους Βάσκους, αλλά η ομάδα του Βίγκο κατάφερε να ισοφαρίσει στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με συτογκόλ του Λε Νορμάν, μολονότι αγωνιζόταν με δέκα παίκτες από το 75ο λεπτό με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Τάπια.