Μπαρτσελόνα – Βιγιαρεάλ 5-1

Η Μπαρτσελόνα έδωσε μια υψηλής ποιότητας ποδοσφαιρική παράσταση στο τελευταίο ματς του Αντρές Ινιέστα, μπροστά τον κοινό του Camp Nou και σκόρπισε τη Βιγιαρεάλ με 5-1.

Τίποτα και κανένας δεν θα μπορούσε να χαλάσει την τελευταία βραδιά του Αντρές Ινιέστα στο Capm Nou. Στο αντίο του φύσει και θέσει Αρχηγού των Μπλαουγκράνα, την ατυχία να είναι… προσκεκλημένη είχε η Βιγιαρεάλ.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ινιέστα κουνούσε τα νήματα επιθετικά για την ομάδα του Βαλβέρδε. Το 1-0 ήρθε στο 11’ από τον Κουτίνιο, ενώ οι Παουλίνιο (16’) και Μέσι (45’) σκόραραν για το 3-0 του ημιχρόνου, μετά από μεγάλες εμπνεύσεις του «τιμώμενου προσώπου».

Η Βιγιαρεάλ έβαλε το γκολ της τιμής στο 54’ με τον Σανσόνε και λίγο αργότερα ο Ινιέστα έγινε αλλαγή στο 61’ για το τελευταίο χειροκρότημα… Για φινάλε οι γηπεδούχοι είχαν άλλα δύο γκολ με τον διψασμένο για μπάλα και αποδείξεις Ουσμαν Ντεμπελέ να σκοράρει δις (87’ και 90+3’) για το τελικό 5-1.