Χιρόνα – Μαγιόρκα 5-3: «Τρελαίνουν» κόσμοι οι Καταλανοί

Σε ένα χορταστικό ματς η Χιρόνα επικράτησε με 5-3 της Μαγιόρκα και ανέβηκε στην κορυφή της La Liga με πέντε σερί νίκες.

Στην κορυφή του ισπανικού πρωταθλήματος ανέβηκε, έστω και προσωρινά, η εκπληκτική φέτος Χιρόνα, που διέλυσε την Μαγιόρκα με 5-3 σε αναμέτρηση για την 6η αγωνιστική της La Liga.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ, μόλις στο 4ο λεπτό από γκολ του Μουρικί αλλά σημείωσαν τέσσερα τέρματα στο πρώτο 45λεπτο και καθάρισαν εύκολα τον αγώνα. Λόπεζ στο 26′, Ντόπβικ στο 33′, Μαρτίν στο 37′ και Ερέρα στο 45′ έκαναν το 4-1 για τους γηπεδούχους.

Ο Σάβιο στο 57΄ ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 5-1 και το μόνο που κατάφερε η Μαγιόρκα ήταν να μειώσει σε 5-3 με δύο τέρματα του Πρατς στο 89΄ και στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Χιρόνα: Γκαζανίγκα, Γιαν Κόουτο, Έρικ Γκαρθία, Νταβίντ Λόπεθ, Μπλιντ, Αλέις Γκαρσία, Χερέρα (75′ Τόρε), Μαρτίν, Τσιγκάνκοφ (61′ Πόρτου), Σάβιο (76′ Βαλέρι), Ντόβμπικ (61′ Στουάνι)

Μαγιόρκα: Ραΐκοβιτς, Βαλιέντ, Χέιντεν (46′ Εντιαγέ), Μαφέο, Νάστασιτς, Κόστα (65′ Λάτο), Σάμου (78′ Σάντσες), Μορλάνες (65′ Λάριν), Νταρντέρ, Ροντρίγκες, Μουρίκι (78′ Πρατς)