Χιρόνα – Αλμερία 5-2: Καταλανική ανατροπή και παρέα με την Ρεάλ στην κορυφή

Παρόλο που βρέθηκε με δύο γκολ πίσω, η Χιρόνα κατάφερε να κάνει την ανατροπή κόντρα στην Αλμερία και να πετύχει μία νίκη (5-2) η οποία την στέλνει στην κορυφή μαζί με την Ρεάλ Μαδρίτης.

Η Χιρόνα ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση σε έξι λεπτά επιστρέφοντας από το 0-2 απέναντι στην Αλμερία για την 10η αγωνιστική της La Liga και έπιασε στην κορυφή την Ρεάλ Μαδρίτης.

Οι Καταλανοί τα βρήκαν σκούρα στην αρχή καθώς ο Λέο Μπαπιτστάο σκόραρε μόλις στο 2ο λεπτό και ύστερα στο 24′ για να σοκάρει το «Μοντιλίβι». Η συνέχεια όμως άνηκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους.

Αρχικά με τον Μάρτιν στο 37′ μείωσε σε 2-1 και μετά χάρη στα δύο γκολ του Ντόβμπικ στο 39′ και 43′ έκανε την ανατροπή. Τα «κερασάκια στην τούρτα» έβαλαν οι Σάβιο στο 79΄και ο Σοτυάνι στο 85′.

Κάπως έτσι η Χιρόνα ξαναέπιασε την Ρεάλ Μαδρίτης στην κορυφή της βαθμολογίας με 25 βαθμούς.