Ανατροπή με Ελ Ζαρ και πρώτος βαθμός για τη Λεγκανές του Σιόβα

Η ομάδα του Ελληνα αμυντικού «φλέρταρε» έντονα με τη δεύτερη σερί ήττα, ωστόσο χάρη σε δύο τέρματα του πρώην παίκτη του ΠΑΟΚ, πανηγύρισε τον πρώτο της βαθμό στο πρωτάθλημα.

Την πρώτη της νίκη στο νέο πρωτάθλημα της Primera Divsion, πανηγυρίζει η Χετάφε. Στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής, η ομάδα της Μαδρίτης επικράτησε εντός έδρας της Εϊμπάρ με 2-0.

Έτσι έφτασε στους 3 βαθμούς, αφήνοντας πίσω την ήττα στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος στην οποία ηττήθηκε με 0-2 από τη Ρεάλ Μαδρίτης. Το σκορ της αναμέτρησης άνοιξε στο 18΄ ο Ανχελ Ροντρίγκεζ, ενώ στο τελικό 2-0 διαμόρφωσε στο 90’ ο Μολίνα.

Οσο για την Εϊμπάρ, γνώρισε δεύτερη σερί ήττα μετά το 1-2 στην έδρα της από την Ουέσκα.

Επιστροφή από την «κόλαση» για την Λεγκανές

Περίπου δύο ώρες αργότερα, είχαμε το δεύτερο ματς της Παρασκευής από το «μενού» της 2ης αγωνιστικής. Μετά το εκτός έδρας 2-1 από την Μπιλμπάο, η Λεγκανές του Δημήτρη Σιόβα πήρε τον πρώτο της βαθμό στο νέο πρωτάθλημα. Αν και βρέθηκε να χάνει με 0-2 από το 17’ η ομάδα του Ελληνα στόπερ αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με τη Ρεάλ Σοσιεδάδ εντός έδρας.

Οσο για τους φιλοξενούμενους είχαν την πρώτη τους απώλεια, καθώς στην πρεμιέρα είχαν επικρατήσει της στην έδρα της Βιγιαρεάλ με 2-1!

Από το 17’ η Σοσιεδάδ είχε ήδη προβάδισμα δύο τερμάτων, με τον Νταβίδ Θουρουτούθα να ανοίγει το σκορ στο 11’ και έξι λεπτά αργότερα (17’) τον Ασιέρ Ιγιαραμέντι να διπλασιάζει τα τέρματά της ομάδας του.

Στο δεύτερο μέρος η Λεγκανές έκανε μεγάλη προσπάθεια και τελικά κατάφερε να «τσιμπήσει» τον βαθμό της ισοπαλίας με μεγάλο ηγέτη τον Ναμπίλ Ελ Ζαρ. Ο πρώην ποδοσφαιριστής του ΠΑΟΚ αρχικά μείωσε σε 1-2 στο 54’ ενώ το τελικό 2-2 διαμόρφωσε ο ίδιος στο 88’!

Όπως και την 1η αγωνιστική έτσι και απόψε ο Σιόβας αγωνίστηκε σε ολόκληρο το 90λεπτο.