Εϊμπάρ – Μπέτις 5-0

Η Εϊμπάρ παίζοντας κατά διαστήματα εκπληκτικό ποδόσφαιρο διέλυσε με 5-0 εντός έδρας τη Ρεάλ Μπέτις και απομακρύνθηκε από την επικίνδυνη ζώνη.

Το παιχνίδι δεν χωράει και ιδιαίτερης κριτικής, καθώς οι γηπεδούχοι έκαναν γνωστές τις διαθέσεις τους από πολύ νωρίς, παίρνοντας το προβάδισμα μόλις στο 6ο λεπτό με το αυτογκόλ του Αμάτ. Η ομάδα του Χοσέ Λουίς Μεντιλιμπάρ πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον Εσκαλάντε στο 30’ και  κλείδωσε το τρίποντο λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

Στο 55ο λεπτό ο Μάντι κράτησε εντός περιοχής τον Τσαρλς και αποβλήθηκε, με τον Βραζιλιάνο να κάνει το 3-0 από την άσπρη βούλα. Ο ίδιος παίκτης μάλιστα σημείωσε και το 4-0 έπειτα από γύρισμα του Αγιέχο. Το τελικό 5-0 διαμόρφωσε ο Ένριχ μετά από ασίστ του Κάπα.

Με τη νίκη αυτή η Εϊμπάρ έφτασε τους 11 βαθμούς και παραμένει στη 17η θέση και στο +4 από τη ζώνη του υποβιβασμού, ενώ η Μπέτις έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει τις θέσεις της Ευρώπης μένοντας στην 8η θέση με 17 βαθμούς.