Χιρόνα – Θέλτα 3-2

Στην 3η θέση της βαθμολογίας αναρριχήθηκε η Χιρόνα που επικράτησε της Θέλτα 3-2 στο ματς που έριξε την αυλαία της 4ης αγωνιστικής της La Liga

Η Χιρόνα προσγείωσε την Θέλτα επικρατώντας 3-2 των Γαλιθιανών για την 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Ισπανίας. Πλέον οι Καταλανοί φιγουράρουν στην τρίτη θέση της βαθμολογίας μαζί με τις Εσπανιόλ, Χετάφε και Αλαβές.

Πιο αναλυτικά, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Κριστιάν Στουάνι στο 22ο λεπτό όπως λίγο αργότερα οι φιλοξενούμενοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσα με τον συνήθη ύποπτο Ιάγκο Άσπας (1-1)

Οι Πέδρο Αλκάλα και Στουάνι ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 3-1 με γκολ στο 37′ και το 56′ αντίστοιχα και παρότι η ομάδα από το Βίγο μείωσε με τον ωραίο τέρμα του Σοφιάν Μπουφάλ και κυνήγησε την ισοφάριση δεν το κατάφερε τελικώς με το 3-2 υπέρ των γηπεδούχων να διατηρείται ως το τέλος. Στις καθυστερήσεις του αγώνα αποβλήθηκε (με δεύτερη κίτρινη) ο Γκουστάβο Καμπράλ της Θέλτα.

Η Θέλτα που είχε κάνει εντυπωσιακή εκκίνηση στο φετινό πρωτάθλημα έφαγε ένα ηχηρό χαστούκι και προσγειώθηκε στην πραγματικότητα. (Μέχρι στιγμής είχε μια ισοπαλία κόντρα στην Εσπανιόλ, και δύο νίκες απέναντι στις Λεβάντε και Ατλέτικο Μαδρίτης)!